'PYD, Rusya'da temsilcilik açacak'

'PYD, Rusya'da temsilcilik açacak'
'PYD, Rusya'da temsilcilik açacak'
PYD temsilcilerinin yarın Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Moskova'da bir araya geleceği ve görüşmede PYD'nin Rusya'da bir ofis açmasının gündeme geleceği öne sürüldü.

RADİKAL - PYD’nin, Rusya’da temsilcilik açmayı planladığı öne sürüldü. Kommersant’ın haberine göre, PYD temsilcileri yarın Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Moskova’da bir araya gelecek. Görüşmede PYD’nin Rusya’da bir ofis açması da gündeme gelecek. Suriye ’de IŞİD’e yönelik operasyonlarda işbirliğinin artırılması planlanıyor. 

Kommersant’a konuşan Kürt yetkili, “Daha önce bu şekilde bir plan yoktu. Teknik sorunlar vardı. Ancak Rusya tarafından da engel yoktu” bilgisini paylaştı. Türk diplomatik kaynak ise yaptığı açıklamada, bu adımın Türk yönetiminin sert tepkisine neden olabileceği konusunda uyardı. Kaynak, “Bir Türk olarak ben Rusya ve Kürtler arasında işbirliğinin artırılmasına karşıyım. Ankara ’nın Suriye konusunda sert görüş ayrılığı var. Ankara, Rusya topraklarında PYD’nin ofis açmasına kesinlikle karşı çıkıyor” uyarısında bulundu.

Rusya'dan PYD hamlesi

MOSKOVA'DAN DOĞRULAMA GELMEDİ 

Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise Suriye Kürtlerinin Moskova’da ofis açacağı ile ilgili bilgileri şu ana kadar doğrulamadı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bağdat yönetimi aracılığı ile Irak Kürt yönetimine silah ve askeri destek sağladıklarını açıklamıştı. Moskova, PYD ile benzer bir ilişkinin olmadığını savunuyor.

Rusya, PYD ile görüştü

Rusya ve ABD ’nin PYD ile ilişkileri nedeni ile iki ülkenin Ankara Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na davet edilmiş ve Türkiye ’nin tepkisi iletilmişti. (CİHAN) 

Müslim: Rusya Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesine izin vermez