PYD: Türkiye endişelenmesin Kürt devleti kurmayacağız

PYD: Türkiye endişelenmesin Kürt devleti kurmayacağız
PYD: Türkiye endişelenmesin Kürt devleti kurmayacağız
Suriye'nin Türkiye sınırındaki çatışmalar tırmanırken PYD Eş Başkanı Salih Müslim, devlet kurma niyetleri bulunmadığını söyledi.

PYD Eş Başkanı Müslim, Türkiye 'nin kaygılanacağı bir durum olmadığını vurguladığı açıklamasında, 'YPG' adını verdikleri 'Halk Savunma Birlikleri' tarafından kontrol altına alınan Türkiye sınır bölgesinde denetimin sivil yöneticilere devredildiğini anlattı.

BBC Türkçe Servisi'nin sorularını yanıtlayan Salih Müslim, bazı kişilerin araya girmesiyle anlaşma yapıldığını ancak, cihad anlayışıyla hareket eden grupların buna uymadığını öne sürdü. Müslim, silahlı güçleri ile çatışan İslamcı grupların Türkiye sınırından Suriye 'ye geçiş yaptığını iddia etti. Türk Ordusunun vatandaşlarını korumak zorunda olduğunu ancak, Suriye'ye doğru havan toplarıyla ateş açılmasının 'iyi bir şey olmadığını' söyleyen Müslim, "Türkiye'nin aramızdaki meseleye karışmasını istemiyoruz. Kuzeyde (Türkiye) Kürtlerle bir anlaşmaya yönelmişler, bu iyi bir şeydir. Ama bıraksınlar Suriye'dekiler de kendi kendileriyle bir anlaşmaya varsınlar. Eğer karışmak istiyorlarsa kapılarını insani yardım için açsınlar" dedi.

SINIR KAPISI DEVREDİLECEK
Müslim, ortada Türkiye'nin güvenliğiyle ilgili kaygı duymasını gerektirecek bir durum olmadığını, ele geçirilen Raselayn'deki (Serekaniye) sadece bayramlarda açılan sınır kapısının Kürtler'in yanı sıra Araplar ve Hıristiyanlar'ın da içinde bulunduğu komiteye devredileceğini anlatırken şöyle dedi:

"Türk Ordusunun sınırda operasyon düzenleyeceğine inanmıyorum. Bir saldırı isterse Kuzey'den isterse Güney'den gelsin halk mutlaka kendisini savunacaktır. Ama böyle bir durumun olmamasını temenni ediyoruz. Türk ordusuyla karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Burada birileri silah kulanmışsa, bu halkın kendi kendisini koruması içindir. Onların Türkiye'ye bir tepkisi yoktur."

DAVUTOĞLU'NA ELEŞTİRİPYD'nin Eş Başkanı Salih Müslim, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Suriye'deki çatışmalardan gelen kurşunla Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde bir kişinin ölümü üzerine BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye'yle ilgili harekete geçme çağrısında bulunmasını eleştirdi. Müslim, "Bundan kasıt, dış müdahalenin yapılması ise bunu kimse istemiyor. Askeri dış müdahale Suriye'yi karıştırır. Ama bir arabuluculuk kastediliyorsa bu yönde çalışmalar var ve biz de bu çabanın içindeyiz" dedi.

Müslim, Suriye'den ayrı bir devlet kurma niyetleri olmadığını, PYD olarak demokratik özerkliği savunduklarını, halkın birçok yerde kendi denetimini kurduğunu, yardımlar konusunda örgütlenme başta olmak üzere temsilcilerin seçilmesi için 3 ay içerisinde seçime gitmek istediklerini söyledi. Müslim, Suriye yönetiminin seçimler karşısında bölgeye topyekun bir askeri harekata girişmesi olasığına ilişkin "Öyle büyük bir saldırı durumunda halkımız kendisini savunacaktır. Ama böyle bir şey olmasını istemiyoruz" yanıtını verdi


  http://www.radikal.com.tr/114240511424059

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çok net bi'şeyden bahsedeceğim - berkayhür

  Uluslararası bir firmada çalışıyorum.Yurtdışında bize kuzey ırak kürt yönetimi olarak lanse edilen bölge Kurdistan olarak kullanılıyor. Yeni bir hadise değil. Sadece medya ve hükümetin size-bize yedirdikleri.

  Kürtler - Gılgameş

  Söz konusu Kürtler olunca bazıları insan olduklarını unutuyor. Kürtler Kürt olarak varolmak ve diğer kim olduğunu bilen halklarla barış içinde yaşamak istiyorlar. Bunun mücadelesini veriyorlar. Bunda kabul edilemeyecek ne olabilir? Zamanında dört parçaya ayrılan Kürt halkının haklarını alış mücadelesi de dört parçadan doğarak gelişecek ve günü gelince birleşecek. PYD başkanı o günün henüz gelmediğini söylemiş. Anlayana tabii. Ben bu cümleyi heyecanlanmayın zamanı gelince olması gereken her şey olacak diye anlıyorum ve buna inanıyorum. Halklara zulüm edenler mutlaka bunun cezasını çekecekler. Hem de cehenneme gitmelerine gerek kalmadan.

  Devlet?? - Ari Zerdüst

  Varsin devlet "türkiye türklerindir" diyenlerin olsun.Yeterki bizi rahat birakin.Biz Kürtler kendimizi nasil yönetecegimizi iyi biliriz.Aslinda Türk devletinin korkusu Kürtlerin devlet olmasi degil,aksine Demokratik Ulus olmalarini istemedigi icindir.Kürtler Ortadoguya yeni bir model getirdiler.Bu da Halklarin kendi kendini yönetme-irade olma modelidir.Statükocu ulus devletlerin de korkusu bundandir.Her seye rahmen bsaracagiz.Rojawa devriminin birinci yili tüm Suriyede yasayan halklara hayirli olsun.Devletsiz yasam kadar degerli bir sey olamaz.

  Neden Almadı - ibretnüma

  Zira direnişinize izafe ettiğiniz çoğu sıfat yersiz uydurmalar da ondan. Aşiretçi ve tanrılaştırıcı yapılanmanız sömürünün alasını sözde neferlerine karşı yapıyor da ondan...

  Muhatap - RadikalGokhan

  Türkiye hiç bir mesruiyeti olmayan kimi şahislarin söylediklerini ciddiye almak bi tarafa, malum olduğu gibi kendisine PYD diyen bu grubu da resmen muhatap olarak tanimiyor. Neden manset olmus haber anlamadim.

  SURİYEDE OLANLAR BİZİ NEDEN KAYGILANDIRIYOR? - m.rozbilen

  Bizim çıkarımıza uygun olmayan, dünyada o kadar şeyler oluyor ki hangisine gıkımız çıkıyor? Mesela bir çok avrupa ülkesi dahil olmak üzere başta Kıbrıs Rum kesimi,israil, kimi arap ülkeleri,İran ve Ermenistan dahil Asya ülkeleri,Amerika ve Afrika ülkelerinin bazılarının politikaları çıkarımıza uygun değil diye yel değirmenine saldıran Donkişot gibi saldıracak mıyız? Etimiz ne budumuz ne,süper devlet miyiz? O zaman süper devletlere kızmaya hakkımız kalır mı?Neden gücümüzün yettiğine inandığımızı hizaya getirme gayreti içinde ve sevimsiz bir tehdit dilini seçiyoruz? Neymiş,Suriyenin kuzeyinde bir kürt özerk bölgesi kurulacakmış.Bize ne? Bu Suriye meselesi değil mi? Hem bir Kürt özerk bölgesinin bize ne zararı olabilir? Faydası olur zararı olmaz.Böyle yaparak kendi kürtlerini incittiğin gibi sana güven duygularını yok ediyorsun.Başka ülkedeki kürde bunu yapan bana ne yapmaz sorusunu binlerce kez kendine sormaya zorluyorsun.PKK bahanesi altında aslında kürtlerle savaşıyoruz.Bunun böyle olduğunu bütün dünya biliyor.Zira PKK'nın kaynağı kürtlerdir.Kürtler de PKK'yı kendileri için özgürlük savaşçıları olarak görüyor. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması inandırıcı tavırlarımıza bağlı olduğunu unutmayalım.Buna rağmen PYD'nin lideri Müslim Salih çok yumuşak ve dostane mesajlar veriyor.Kürtlerle düşmanlık yerine dostluğu denesek çok ama çok karlı çıkacağız.Biline.

  Ben endiseliyim - Memet62

  Bir Kürt olarak bin yilda eline gecmis bir firsati degerlendiremeyeceginizi görüp endiseye kapiliyorum.Ne demek ya demokratik özerklik hemde ortadogu denilen herkesin herkesi bogazladigi bir cografyada demokratik özerklik kuracakmis,Iyi o zaman silahlarida birakin bir köseye kelebekler gibi kaynasin araplarla bilmem kimle bakalim kac gün yasarsiniz.Bu firsat Kibristaki Türke sincandaki Uygura gecse aman biz Cinlilerle Rumlarla ortak komiteler kurup yönetelim buralarimi diyecek allahaskina bu ne yaman celiski ya.Senin neyine Türk devletinin endisesi onlar yanlis takima oynadi ceremesinide cekecek