'Radikal imam' Britanya'yı karıştırdı

'Radikal imam' Britanya'yı karıştırdı
'Radikal imam' Britanya'yı karıştırdı
Britanya'da 'radikal imam' olarak bilinen Anjem Choudary grubuyla Afganistan'ın işgalini protesto için boş tabutlarla yürüyüş yapmak istedi. Başta Başbakan Brown siyasetçiler tepkiliLONDRA - Birleşik Krallık’ta, "Islam4UK" adlı Müslüman grubun "Afganistan’daki işgali" protesto etmek için yürüyüş yapma isteği, ülkede tartışmalara neden oldu.
"Aşırı görüşleriyle" bilinen grubun, Afganistan’da hayatını kaybeden Müslümanlara dikkati çekmek için boş tabutlar taşıyarak, Birleşik Krallık’ın güney batısındaki Wootton Bassett’te yürüyüş yapma isteği, Başbakan Gordon Brown başta olmak üzere, çoğu siyasi parti yetkilisi tarafından kınandı.
Wiltshire şehrine bağlı olan ve İngiliz hava üssünün yakınında bulunan Wootton Bassett, Afganistan’da hayatını kaybeden İngiliz askerlerinin cenaze ve anma törenlerinin yapıldığı yer olarak biliniyor.
Radikal imam olarak bilinen Islam4UK’in lideri Anjem Choudary, Sky televizyon kanalına açıklamasında, yapmak istedikleri yürüyüşle "Afganistan’daki Müslümanlara yönelik haksızlığa" dikkat çekmeyi hedeflediklerini kaydetti.
Choudary, Afganistan’da hayatını kaybeden İngiliz askerlerinin ailelerine bir mektup gönderdiklerini ve bu mektupla onları hem "İslam’a çağırdıklarını" hem de yürüyüşe katılmalarını istediklerini söyledi. Choudary ayrıca, basının ilgisini çekmek için Wootton Bassett’i yürüyüş yeri olarak seçtiklerini ve yürüyüş için izin verilmezse bunun ülkede ifade özgürlüğü olmadığını göstereceğini belirtti.KRALİÇE’Yİ SOYKIRIMLA SUÇLAMIŞTIİngiltere’de ‘Radikal imam' olarak bilinen Anjem Choudary, Kraliçe 2'nci Elizabeth'in soykırım suçundan yagılanmasını istemişti. İngiliz askerlerini Afgan nüfusunu yok etmeye çalışmakla suçlayan İngiltere'de yasaklanmış örgütler listesindeki El Muhacirun'un eski lideri Anjem Choudary, “Bu Kraliçe’nin hatası çünkü o bu ülkenin lideri” demişti.SİYASETÇİLER TEPKİLİBaşbakan Gordon Brown ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Islam4UK" adlı grubu yürüyüş yapmaması konusunda uyardı ve böyle bir yürüyüşün Afganistan’da hayatını kaybeden askerlerin ailelerine saygısızlık olacağını, hakaret niteliğini taşıyacağını kaydetti.
İçişleri Bakanı Alan Johnson da "Polis ya da yerel yönetimden, bu grubun yürüyüşünü yasaklamak için gelecek her türlü isteğe destek vereceğini" söyledi.
Polise ise şimdiye kadar, yürüyüş yapma izni için herhangi bir başvuru yapılmadığı bildiriliyor. Birleşik Krallık’ta polis, toplum düzenini tehdit ettiğine karar verirse yürüyüş ve protestolara izin vermeme yetkisine sahip bulunuyor.
Ayrıca basın kuruluşları, internetteki sosyal iletişim ağı Facebook’ta, "Islam4UK’in Wootton Bassett’teki yürüyüşüne hayır" isimli grup kurulduğuna ve şimdiye kadar 185 bin kişinin bu gruba üye olduğuna dikkati çekiyor.
Facebook’taki grubun kurucusu Jo Cleary, Başbakan Brown’un grubun yürüyüşünü yasaklamasını istediklerini, aksi halde Başbakanlık konutunun bulunduğu Downing Street’e yürüyeceklerini açıkladı.
Bu arada "Islam4UK"in internet sayfasına girilemediği ve "yasaklı, bu sunucuya girmek için izniniz bulunmuyor" uyarısı çıktığı dikkati çekti. (Radikal, aa)