'Radikal imam'ı takip etmiş

Polis sadece Lincolnshire ve Romford’daki iki evin cinayetle bağlantılı olarak arandığını ve kurbanın da muvazzaf asker olduğunu doğruladı. Savunma Bakanlığı kurbanın adını Lee Rigby olarak açıkladı. Üzerinde ‘Help for Heroes’ (Kahramanlara Yardım) tişörtü olan kurbanın orduda trampetçi olduğu belirtildi.

Sonradan Müslüman

Basın zanlılardan birinin adını ‘Michael Mücahid Adebolaja’ olarak verirken diğer zanlının Harold Hill bölgesinden olabileceğini belirtti. Siyah bere takan zanlı olan Adebolaja’nın 28 yaşındaki Nijerya kökenli bir Britanya vatandaşı olduğu ve sonradan İslam ’ı seçip Mücahid adını aldığı belirtildi. Reuters de, diğer zanlının Hıristiyan bir ailede yetişip sonradan Müslüman olduğunu kaydetti. Marshalls Park Okulu’ndan sınıf arkadaşları da, 15-16 yaşlarında İslam’la ilgilenmeye başladığını belirttikleri Adebolaja’nın ‘normal ve sevimli bir kişi olduğunu ve onun zanlı olduğunu öğrendiklerinde hayrete düştüklerini’ anlattı. Bir arkadaşı, ‘ailesinin Adebolajo’nun radikalleşeceği kaygısıyla Romford’dan Londra ’ya taşındığını’ anlattı. Polisin arama yaptığı Romford ve Lincolnshire’daki evlerde Adebolajo’nun yakınlarının yaşadığı ve karakola götürüldüğü sanılıyor.

Choudary ile tanışıyor

Adebolaja’nın ‘Islam4UK’in grubunun lideri Anjem Choudary ve grubuyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Choudary, Adebolajo’yu tanıdığını doğrulayıp şunları anlattı: “Onunla tanışmadan önce, 2003’te İslam’a geçti. Onu Mücahid ismiyle tanırdım. Vaazlarımız ve eylemlerimize katılırdı. Günahtan uzak bir karaktere sahip iyi bir adamdı. Olağandışı hiçbir yanı yoktu. Onu en son 2011’de gördüm, sonra ortadan kayboldu. Kimlerin etkisi altında kaldığı hakkında fikrim yok.” Choudary, ikinci zanlıyı ise tanımadığını söyledi.