Radikal İslamcılar Bingazi'den atıldı

Radikal İslamcılar Bingazi'den atıldı
Radikal İslamcılar Bingazi'den atıldı
Libya'da ABD Büyükelçisi'nin öldürüldüğü Bingazi kentinde yüzlerce kişi, radikal İslamcılara karşı gösteri yaptı. Kaldıkları iki kamp ateşe verilen milisler Bingazi'yi terk etti. Olaylarda 4 kişi öldü.

İslam karşıtı "Müslümanların Masumiyeti" filminden sonra gösterilerin yapıldığı ve ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ve 3 ABD'li diplomatın öldürüldüğü Bingazi'de dün gece , radikal İslamcılar hedef alındı.
Gösteride özellikle, ABD Büyükelçisi ve diplomatların ölümüyle sonuçlanan konsolosluk saldırısında payı olduğu iddia edilen Ensar el-Şeria milisleri hedef alındı. Milisler havaya ateş ederek kendilerini korumaya çalıştı ancak öfkeli kalabalığın karşısında direnemeyen milisler kamplarını terk ederek kaçtı. Göstericiler, kamptaki iki binayı ateşe verdi.
Bingazi'deki geniş bir bulvarı dolduran kalabalık gösteri sırasında "Milislere hayır!", "Libya, Libya!" sloganları attı.
İslamcı Ensar el-Şeria örgütünün yasaklanmasını ve hükümetin güvenliği sağlaması için milislerin yerine geçecek polis teşkilatını geliştirmesi talebinde bulunan göstericiler, ''Ordu nerede, polis nerede'' ve ''Bingazi tuzağa düşürüldü'' yazılı pankartlar taşıdı. 
Kalabalığın taşıdığı pankartlar arasında, öldürülen ABD Büyükelçisi Christopher Stevens için ''Büyükelçi Libya'nın dostuydu'' ve ''Libya dostunu kaybetti'' yazılı pankartlar dikkati çekti.

 

“ASAYİŞ İÇİN AYRILDIK”

Gösteri sırasında askeri helikopterler ve savaş uçakları kalabalığın üzerinde uçarken, polis, Ensar el-Şeria'nın ana kampının bulunduğu meydana yürüyen göstericilerin, milislerin destekçileriyle karşı karşıya gelmesini engelledi.
Ensar el-Şeria örgütü sözcüsü, Bingazi'de asayişi sağlamak amacıyla kent içindeki kamplarını dışarı taşıdıklarını söyledi. Libya'da devrik lider Muammer Kaddafi'nin linç edilerek öldürülmesi sonrasında, Bingazi'de en etkili silahlı güç konumuna gelen radikal İslamcılar, kentte polis ve güvenlik güçlerine göre daha güçlü bir otoriteye sahipti. (aa)