Radikal Suriye'nin istihbarat binasına girdi

Radikal Suriye'nin istihbarat binasına girdi
Radikal Suriye'nin istihbarat binasına girdi

Muhaliflerin ele geçirdiği istihbarat binası kurşun izleriyle dolu.

Suriyeliler hakkında gizli bilgilerin, devlete ait gizli yazışmaların bulunduğu binaya ilk kez Radikal girdi. Binlerce belgede Suriyeliler tek tek fişlenmiş.

SERKAN OCAK

TEL EBYAD/AKÇAKALE - Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Rakka’nın Tel Ebyad ilçesini geçen hafta ele geçirdi. Şanlıurfa Akçakale’nin yanı başındaki ilçede, Beşşar Esad yönetimine ait tüm binalara el konuldu. Bu binalardan biri de şu ana kadar hakkında kimsenin fazla bir bilgi sahibi olmadığı istihbarat binasıydı. Suriyeliler hakkında gizli bilgilerin, devlete ait gizli yazışmaların bulunduğu binaya ilk kez Radikal girdi. Binlerce belgede Suriyeliler tek tek fişlenmiş.
Akçakale-Tel Ebyad sınırının kontrolünü ele geçirmek için muhalifler 3 ay hazırlık yapmış, 1 hafta da çatışmıştı. İlçe muhaliflerin eline geçti ancak yoğun savaş nedeniyle halk evlerini terk etmek zorunda kaldı. Hayalet şehre dönen Tel Ebyad yanmış, yıkılmış binalarla dolu. En çok hasar gören yerler de kamuya ait binalar. Polis ve istihbarat binası, hapishane, siyasi parti binası, mahkeme binası bunlardan birkaçı...Tüm binalarda ÖSO askerleri konuşlanmış durumda. En önemlisi ise rejimin istihbarat çalışmalarını yaptığı yerdi.
Tek katlı, birkaç bloktan oluşan Suriye istihbaratının yeri, dışarıdan bakıldığında normal okul ya da kamu binalarından farksız. Ancak Suriyeliler oranın ne olduğunu gayet iyi biliyor. Adını vermek istemeyen bir muhalif asker istihbarat binasını gezdirdi. Asker, daha önce de buraya getirilmiş. Günlerce işkence gördükten sonra Şam’a gönderilmiş. 7 ay hücrede kalmış. 5 yıl cezaevlerinde kaldıktan sonra salıverilmiş. İstihbarat binası için şöyle bir tanımlama yapıyor: “Buraya giren ölümlerden ölüm beğensin.”


AJANLAR KADIN KILIĞINDA KAÇTI
İstihbarat başkanının odasındaki Esad fotoğrafı yırtılmış, çerçevesi kırılmış. Her yer kurşun iziyle dolu. En çok boş kovan bu odada var. Duvarlardan açılan delikler siper olarak kullanılmış, buralardan el bombaları atılmış. Deliklerin önlerinde ölen Suriye istihbaratçılarının kan izleri var. Binayı vermemek için 6 saat çatışma yaşanmış. Bu sırada da pek çok ajan gizli bir geçitten kaçmış. Avludaki kadın kıyafetlerinden dolayı muhalifler ajanların kadın kılığına bürünerek kaçtığını düşünüyor. Onlarca odası bulunan yerin en arka odalarından birinde yığın halinde dosyalar bulunuyor. Suriyelilerin fişlendikleri, haklarında her türlü gizli ve özel bilgilerin yer aldığı belgeler burada bulunuyor. Rasgele birkaçını seçiyoruz.


KÜRT DİYE FİŞLEMİŞLER
Dosyanın üzerinde 27/827 numarası var. Muhaberat yazıyor. Dosya Muhammet Ali adlı bir kişiye ait. Numara verilmiş: 3507. Belgelerin en üstünde merkezden gönderilen emir yer alıyor: “72 saat içinde kişiyle ilgili bilgileri gönderin...” 72 saat sonunda evraklar hazırlanmış, Muhammet Ali hakkındaki tüm bilgiler 15.12.2004’te kayda geçirilmiş. Anne, baba ve tüm kardeşlerinin adı yazılmış. Kürt olduğu, evli ve halen hayatta olduğu belirtiliyor. ÖSO’dan belgeleri inceleyen bir istihbarat görevlisinin verdiği bilgilere göre, Suriyeli ajanlar kaçarken yanlarında önemli gördükleri belgeleri de götürmüşler. Yalnız Tel Ebyad’da kişilere dair gizli evrakları bırakmışlar. Onlar da çok fazla olduğu için yanlarına alamamışlar, yakmaya da fırsatları olmamış.
Tel Ebyad’daki diğer önemli yerlerden biri de onlarca yıl önce inşa edilmiş ve bir hafta öncesine kadar binlerce kişinin tutulduğu hapishane binası. Çatışmalar başladığında hapishanede tutulan 100’den fazla kişi nakledilmiş. Koğuşlardaki ranzalar, avlu, görüşme odaları, hamam, hapishane müdürünün odası daha bir hafta öncesine kadar kullanılıyordu. Şimdi savaştan çıkmış durumda. Her yer dağılmış, yanmış, yıkılmış... Mahkeme binası ise yeni bir yapı. Burada çatışma yaşanmamış. Sadece bazı camları kırık mahkeme binasında muhalifler gece gündüz nöbette. Devlete ait tüm bu binalar şu anda ÖSO tarafından kullanılıyor.