Rahibeler: Erkek kucaklamak istesek Papa'yı seçmezdik

Rahibeler: Erkek kucaklamak istesek Papa'yı seçmezdik
Rahibeler: Erkek kucaklamak istesek Papa'yı seçmezdik
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un, geçtiğimiz günlerde Napoli kentine yaptığı ziyarette, Papa'ya yoğun ilgi gösteren rahibeler, bir açıklamada bulundu. Rahibeler, 'Bir erkeği kucaklamak istesek 81 yaşındaki Papa'yı değil, başka erkekleri seçerdik' diyerek şaşkınlık yarattı.

RADİKAL - Bulundukları manastırdan özel izinle çıkarak görmeye gittikleri Papa’ya yoğun ilgi göstermeleriyle gündeme gelen rahibeler İtalya’da olay oldu. Ünlü aktris ve komedyen Luciana Littizzetto’nun, “İlk defa bir Papa mı, yoksa erkek gördükleri için mi bunu yaptıkları anlaşılmıyor” diye dalga geçtiği rahibelerden ilginç bir yanıt geldi.

Littizzetto’nun Rai 3 kanalındaki “Che Tempo Che Fa” adlı programındaki sözleri Azize Chiara ve Aziz Francesco’nun izinden giden söz konusu rahibeleri kızdırdı. Başrahibe Rosa Lupoli, bir evanjelizasyon aracı olarak kullandıkları Facebook sayfalarına koyduğu şaşırtıcı açıklamada, “Başka durumlarda her zaman takdir ettiğimiz Littizzetto Hanım’ın, manastıra kapanmış, ‘bastırılmış’ biz rahibelerin, bir erkeği kucaklamak için Papa’yı beklediklerini düşünmüş olmasından dolayı üzgünüz. Bunu yapmak isteseydik muhtemelen başka bir mekan ve başka erkekleri seçerdik” ifadelerini kullandı.

Rahibeler Papa'yı kuşattı!

'ÜSTELİK O 81 YAŞINDA'

Daha sonra yerel bir kanala açıklama yapan Rahibe Rosa, gülerek, “Bir adamı kucaklamak isteseydik, kendini Tanrı’ya adamış Papa’yla mı yapardık bunu? Üstelik O 81 yaşında” diye konuştu. Rahibeler daha sonra, evanjelik mesajlar için kullandıkları Facebook sayfalarının, bir polemik yeri haline gelmemesi için söz konusu mesajı sildi. Sayfanın 2 bin civarında olan kullanıcı sayısı, bu olayın ardından bir anda 14 bine ulaştı.

'BENİM BİLE FACEBOOK HESABIM YOK'

Komedyen Littizzetto daha sonra rahibelerden özür dilerken, şaşkınlığını ise şu sözlerle dile getirdi:

“Hafta boyunca herkes benimle dalga geçti. Yaptığım espriden sonra rahibelerin karşılık vermeyeceğinden emindim. Ancak düşünebiliyor musunuz, manastıra kapanmış rahibeler Facebook’tan açıklama yapmış. Benim bile Facebook hesabım yok. Yakında bunlar piercing, dövme yaptırıp, İncil’i de iPad’den okurlar. Rahibeler televizyon izliyor mu? Hem de Rai 3’te beni? Beni izlemeyin, ben çok tehlikeliyim, ben bir kara koyunum.”

İtalya'da tartışma yaratan reklam

ÖZÜR DİLEDİ 

Sadece, "bir somun ekmek üzerine üşüşen güvercinler gibi" rahibelerin Papa’nın üzerine üşüşmelerinin kendisini güldürdüğünü söyleyen Littizzetto, “Sizi incittiysem özür dilerim. Biraz gülmek için dalga da geçmeliyiz” dedi. 

Papa, Eylül'de BM'yi ziyaret edecek

NE OLMUŞTU? 

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, geçtiğimiz günlerde Napoli kentine bir ziyaret gerçekleştirmiş, katedralde bir ayin yönetmişti. Bu sırada, Napoli’deki bir manastırda inzivaya çekilmelerine rağmen sadece Papa’yı görmek için özel izinle buradan çıkan bir grup rahibe, hediyeler sunmak için ruhani lideri çevrelerken, güldüren anlar yaşanmıştı.

Napoli Başpiskoposu Crescenzio Sepe, mikrofondan anons yaparak, heyecandan elleri ayakları birbirine dolaşan ve Papa’dan çok etkilendiklerini gördüğü rahibelerin yerlerine dönmesi için çağrıda bulunmuş, gülerek, “Sakin olun. Rahibeler… Bir de bunlar manastıra kapanmış olanlar. Bir de kapanmamış olanları düşünün… Papa’yı yiyecekler! Rahibeler!” diye bağırmıştı. (Esma Çakır/DHA)

Vatikan: Rahip Santoro dosyası yeniden açılabilir