Raif Bedevi'nin cezası onaylandı

Raif Bedevi'nin cezası onaylandı
Raif Bedevi'nin cezası onaylandı
Suudi Arabistan'da yüksek mahkeme blog yazarı aktivist Raif Bedevi'ye verilen hapis ve kırbaç cezasını, uluslararası tepkilere rağmen onayladı.

RADİKAL - Suudi Arabistan'da "İslam'a hakaret" iddiasıyla 10 yıl hapis ve 1000 kırbaç cezasına çarptırılan  blog yazarı ve aktivist Raif Bedevi'nin cezası, tüm uluslararası tepkilere rağmen onaylandı. İnternette liberal bir tartışma forumunu yöneten Bedevi'ye ayrıca yaklaşık 266 bin dolar para cezası da verildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Bedevi'ye verilen kırbaç cezasının ilk 50 tanesi Ocak ayında infaz edilmiş ancak sonrakiler ertelenmişti. Suudi yetkililerden tepki Mart ayında, Suudi yetkililer uluslararası eleştirilere karşı "sürpriz ve düşkırıklığı duygularını" ifade etmişti. Dışişleri Bakanlığı iç işlerine müdahaleyi reddettiğini söyleyen bir bildiri yayınlamıştı. 

Suudi Arabistan'a çağrı yaptılar: Bedevi'nin cezasını biz çekelim

Bedevi 2012 yılında "İslama elektronik kanallardan hakaret etmekle" suçlanarak, tutuklanmıştı. Uluslararası Af Örgütü, mahkeme kararını "kabul edilemez" olarak yorumlamış ve yetkilileri kararı bozmaya çağırmıştı. Uluslararası Af Örgütü'nün açıklamasında "Bedevi Suudi Arabistan'da acımasızca devam eden barışçıl aktivistleri susturma eğiliminin son kurbanı olmuştur" dendi.

Suudi blog yazarı Bedevi'den ilk mektup:  Böyle kırbaçlandım!

Kırbaç yaraları iyileşmedi, Bedevi'nin cezası ertelendi