Raif Bedevi'nin eşinden Afrikalı idam mahkumu için imza kampanyası

Raif Bedevi'nin eşinden Afrikalı idam mahkumu için imza kampanyası
Raif Bedevi'nin eşinden Afrikalı idam mahkumu için imza kampanyası
Suudi Arabistan'da 'İslam'a hakaret' ettiği iddiasıyla uluslararası toplumun tepkisini çeken cezalara mahkum edilen Raif Bedevi'nin eşi Ensaf Haider'in, Afrikalı bir idam mahkumunun durumuna dikkat çekmek amacıyla imza kampanyası başlattığı bildirildi.

RADİKAL - Suudi Arabistan'da ‘İslam'a hakaret’ iddiasıyla 10 yıl hapis ve 1000 kırbaç cezasına çarptırılan blog yazarı ve aktivist Raif Bedevi'nin eşi Ensaf Haider, idama mahkum edilen Afrikalı yazar Muhammed Cheikh Ould Mkhaitir’in serbest kalması için imza kampanyası başlattı. Moritanyalı blog yazarı ve gazeteci Muhammed Cheikh Ould Mkhaitir, ‘Hz. Muhammed’i eleştirdiği için’ idam cezasına çarptırılmıştı.

Independent’ın haberine göre, “ dünya çapında milyonlarca insanın” eşinin serbest bırakılması için kampanya yürüttüğünü belirten Haider, uluslararası toplumun Mkhaitir’i unutmaması gerektiğini vurguladı. Mkhaitir’in “her an infaz edilebileceğinin” altını çizen Haider, bunu engelleyebilecek tek durumun Moritanya hükümetine baskı yapmak olduğunu belirtti.

30 yaşındaki blog yazarının işkence gördüğünü ve sağlığının kötü durumunda olduğunu aktaran Haider, Independent için kaleme aldığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

“Dünya çapında milyonlarca insan Raif Bedevi’ye destek için yürüdü; Moritanya’daki zavallı genç adamı kim umursayacak? Dine hakaret nedeniyle infaz edilecek – IŞİD’in İslam’ı temsil etmediği konusunda ısrar edenler tarafından.”

[[RA_1377935_RA]]

Suudi Arabistan'da "İslam'a hakaret" iddiasıyla 10 yıl hapis ve 1000 kırbaç cezasına çarptırılan  blog yazarı ve aktivist Raif Bedevi'nin cezası, tüm uluslararası tepkilere rağmen onaylanmıştı. İnternette liberal bir tartışma forumunu yöneten Bedevi'ye ayrıca yaklaşık 266 bin dolar para cezası da verilmişti.

[[RA_1379933_RA]]

[[RA_1375359_RA]]

[[RA_1274301_RA]]

[[RA_1323245_RA]]

[[RA_1279264_RA]]


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  İslam

  ,

  blog

  ,

  Kampanya

  ,

  Para

  ,

  Gazeteci

  ,

  yazar

  ,

  hapis

  ,

  mahkum

  ,

  genç

  ,

  IŞİD