Rajoy'a karşı 210 bin imza

Rajoy'a karşı 210 bin imza
Rajoy'a karşı 210 bin imza
Yolsuzluk iddasıyla çalkalanan İspanya'da Başbakan Rajoy'a karşı imza kampanyası düzenleyen Avaaz adlı sivil toplum kuruluşu Rajoy'a, "ya doğruyu söyle ya istifa et" çağrısı yaptı

MADRİD - İspanya'da yolsuzluk iddialarının yöneltildiği Başbakan Mariano Rajoy'a karşı Avaaz adlı sivil toplum örgütü tarafından başlatılan imza kampanyasında, Rajoy'dan parlamentodaki konuşmasında "gerçeği söylememesi halinde istifa etmesi" istendi.

İspanya'da Avaaz adlı sivil toplum örgütü, partisinde yaşanan yolsuzluk iddialarına adı karışan Başbakan Mariano Rajoy'a karşı yürüttüğü kampanyada topladığı 210 binden fazla imzayı meclise sundu.

Avaaz'ın koordinatörlerinden Luis Morago, Rajoy'a karşı toplanan imzaları muhelefetteki tüm siyasi partilerin temsilcilerine ayrı ayrı iletti. Rajoy'un 1 Ağustos'ta parlamentonun Senato kanadında yapacağı konuşmada, "Barcenas olayıyla ilgili gerçekleri söylemesini ve sorumluların ortaya çıkarılmasını" isteyen Morago, aksi taktirde Avaaz olarak Rajoy'un başbakanlıktan istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep ettiklerini söyledi. Barcenas olayını, "demokrasinin kalbindeki saatli bombaya" benzeten Morago, yolsuzluk iddialarındaki gerçeklerin halen saklandığını savundu.

İktidardaki Halk Partisi'nin (PP) 20 yıla yakın mali işler sorumlusu olan ve hakkındaki yolsuzluk iddialarından dolayı kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle haziran ayında cezaevine konulan Luis Barcenas, bu zamana kadar verdiği ifadelerde Başbakan Rajoy ve bazı üst düzey parti yöneticilerine, partiye gelen kayıt dışı paralardan ödemeler yapıldığını iddia etmişti.


Şenhan Bolelli / AA 

Luis Barcenas Olayı
Ekonomik krizdeki İspanya’da patlak veren Barcenas olayı iktidardaki Halk Partisi (PP) hükümetini zor duruma düşürdü. Yaklaşık 20 yıl boyunca PP’nin mali işler yöneticiliğini yürüten Luis Barcenas’ın, yasadışı olarak Rajoy ve parti yöneticilerine para aktardığı iddia edilmişti. Yolsuzluk suçlamasıyla mahkemeye çıkan ve 27 Haziran’da tutuklanan Barcenas’ın İsviçre’deki hesaplarında 45 milyon Euro’dan fazla para olduğu ortaya çıktı.

Suçlamaların ardından İspanyol El Mundo gazetesinde yayınlanan Luis Barcenas ile Başbakan Rajoy arasındaki mesajlaşma hükümet üzerindeki istifa baskısını daha da arttırdı. Bu yılın başında gerçekleşen mesajlaşmada Rajoy’un ‘Luis hiç kolay değil ama elimizden geleni yapacağız, rahat ol’ yazdığı ortaya çıktı.

Barcenas, mahkemedeki ifadesinde, işadamlarının yaptığı kayıt dışı bağışlardan Başbakan Rajoy dahil PP'deki üst düzey yetkililere elden para verdiğini söyledi. Yakın tarih itibariyle "2010 yılında Rajoy'un kendi ofisinde 500 Euroluk banknotlardan 25 bin Euro" verdiğini öne süren Luis Barcenas, onlardan imza almadığını ifade etti.