'Rakka'yı kurtarmak için Musul'u da kurtarmak gerekiyor'

'Rakka'yı kurtarmak için Musul'u da kurtarmak gerekiyor'
'Rakka'yı kurtarmak için Musul'u da kurtarmak gerekiyor'
Rakka'daki IŞİD varlığına son vermek için aynı zamanda Musul'un da kurtarılması gerektiği, bunun için de ABD ve Rusya'nın Suriye'nin yanı sıra Irak'ta da işbirliği yapması gerektiği belirtiliyor.

RADİKAL - Suriye'de ABD ve Rusya tarafından uygulanmaya başlayan ateşkes sürerken, IŞİD'in Irak ve Suriye'deki iki "kalesinin" akıbeti belli değil. Sol'un Kuveyt merkezli Er-Rai gazetesinden aktardığı habere göre, Suriye ordusu ve müttefikleri yakın zamanda iki eksene operasyon planlıyor.

Bunlardan birincisi, Nusra Cephesi ve müttefiklerine karşı Cisreşşuğur-İdlib-Halep kırsalı. İkincisi ise, IŞİD'e karşı Karyateyn-Palmira-Tabka hattı. Ancak Suriye'deki kaynaklar, ikinci hattın Rakka'yı kapsamayacağını söylüyor. Çünkü Suriye ve müttefiklerine göre, Rakka'ya hamle yapmak için Musul'a da hamle yapmak gerekecek. Kaynaklara göre, IŞİD Suriye'nin kuzeyindeki varlığının tehdit altına girdiği hissettiğinde, saldırı konusunda inisiyatif alıyor. Geçen haftalardaki Itriye-Hanaser saldırısı bunun göstergelerinden birisi.

Esad: Suriye'de ateşkes için üzerimize düşeni yapacağız

Bu nedenle, IŞİD'i Rakka'da bitirmek için, Musul'a da eşzamanlı operasyon gerekiyor. Ancak ABD ile Rusya'nın bu konuda anlaşmasının uzak ihtimal olduğu söyleniyor. Rakka'ya saldırıldığı durumda, IŞİD'in Irak'tan takviye göndereceği aktarılıyor. ABD'nin, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'ye, Anbar'daki IŞİD karşıtı mücadeleye Haşdi Şabi'nin katılmaması yönünde baskı uyguladığı vurgulanıyor. İbadi'nin bu baskı nedeniyle Haşd eş-Şaabi liderliğini değiştirdiği ve İran Devrim Muhafızları yanlısı Ebu Mehdi el-Muhandes'in etkisini azalttığı söyleniyor.

Bağdadi Suriye'de bir taburun başına kadın militan atadı

ABD'nin, Türkiye tarafından kurulan ve eski Musul Valisi Esil Nuceyfi'nin kontrolü altındaki Sünni ağırlıklı Ulusal Seferberlik Kuvvetleri'ni korumak istediği de belirtiliyor.

Kerry: Sığınmacı sorunu hepimiz için bir sınav

Lavrov: Kimyasal terör artık gerçek bir tehdit