Ramadi için gönüllü asker aranıyor

Ramadi için gönüllü asker aranıyor
Ramadi için gönüllü asker aranıyor
Irak hükümetinin, IŞİD'in geçen günlerde ele geçirdiği Ramadi kentini geri almak amacıyla gönüllülere çağrı yaptığı bildirildi.

RADİKAL - Irak hükümeti IŞİD'e karşı mücadele ve Ramadi kentini geri almaya yardım etmek için gönüllülere çağrı yaptı. Açıklamada Batı Anbar eyaletinde asker ihtiyacını doldurmak için gönüllülerin gerekli olduğu belirtildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Pazar günü IŞİD'in eline geçmesinin ardından binlerce kişi Ramadi'den kaçtı. Bu arada, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi bölgedeki "yerel kara kuvvetlerinin en iyi nasıl desteklenebileceğinin" düşünüldüğünü söyledi. Sözcü Alistair Baskey AFP'ye verdiği demeçte atılacak adımlar arasında "eğitimin hızlandırılması, yerel aşiretlerin donatılması ve Ramadi'yi geri almak için yapılacak Irak operasyonuna destekleyen" olacağını kaydetti. Daha ayrıntılı bir duyurunun birkaç gün içinde yapılması bekleniyor.

Şii milisler Ramadi'ye gidiyor

CESETLERİ FIRAT NEHRİ'NE ATIYORLAR

Irak'ın Ramadi kentini ele geçiren IŞİD militanlarının şehirdeki konumlarını sağlamlaştırmaya çalıştığı, 25 bin sivilin de kentten kaçtığı söyleniyor. Görgü tanıklarının ifadelerine göre IŞİD militanları, Ramadi'de kapı kapı dolaşıp, Irak hükümeti yanlılarını bulmaya çalışıyor ve cesetleri Fırat Nehri'ne atıyor.

25 bin kişi Ramadi'den kaçıyor

Binlerce Şii milis kenti geri almak için Ramadi'nin doğusunda toplandı. IŞİD militanlarının da Şii milislere doğru ilerlediği söyleniyor. Birleşmiş Milletler de binlerce kişinin evlerinden kaçtığı bölgede insani kriz uyarısı yaptı. BM, başkent Bağdat'ın sadece 105 kilometre batısında bulunan Ramadi'den son günlerde 25 bin kişinin ayrıldığını söylüyor. IŞİD'in kente saldırıları sırasında geçen ay da 130 bin kişi kaçmıştı.

EV VE İŞ YERLERİNİ KUNDAKLADILAR

Ramadi'den gelen haberlere göre kentte sokaklar bomboş. Kalanların yiyecek bulmak için hızla dışarı çıkıp evlerine döndükleri söyleniyor. Associated Press'e konuşan görgü tanıkları, IŞİD militanlarının da polislerin ve hükümet yanlısı aşiret liderlerinin evlerine girdiğini anlatıyor. Hükümet yanlısı aşiret güçlerinin ev ve iş yerlerinin kundaklandığı belirtiliyor.

İran: Irak isterse yardım ederiz

Ramadi'yi IŞİD'den geri almayı amaçlayan 3 bin dolayında Şii milis kentin 20 kilometre doğusundaki El Habbaniye bölgesinde toplandı.

Anbar eyaleti Bağdat'tan batıya doğru Suriye sınırına dek uzanıyor. Irak, Suriye ve Ürdün'ü birbirine bağlayan yollara ev sahipliği yapan eyaletin yarısının IŞİD'in elinde olduğu söyleniyor.

IŞİD'in ele geçirdiği Ramadi'den ilk görüntüler