Ramallah'ta bir kırmızı mercedes

Ramallah'ta bir kırmızı mercedes
Ramallah'ta bir kırmızı mercedes
Batı Şeria, İsrail cezaevlerinde yatan Filistinli tutuklular için geçtiğimiz haftayı eylemde geçirdi. Ramallah'taki gösterilerde İsrail ordusuyla çıkan çatışmada çekilen bir fotoğraf, Filistin'deki 'gündelik yaşam'dan çarpıcı bir kare.

Radikal.com.tr - Bu fotoğraf 21 şubat sabahı Batı Şeria’da çekildi. Kaputtaki arması -galiba tüm Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi- sökülmüş, çalınmış, tepesinde maziden bir port-bagajı, belli ki ‘gençliğinde çok can yakmış’ kırmızı bir Mercedes çatışmanın ortasında kalmış.

Ordunun göz yaşartıcı gaz bombaları, İsrail hapishanelerindeki Filistinliler için gösteri düzenleyen protestocular için. Bunun dışında, kauçuk mermi de kullanıyorlar.

Ramallah’taki askeri hapishaneye yürümek isteyen 2 bin kadar Filistinli askerler tarafından engellenince, taşlarla tepki gösterdi ve bu çatışma başladı.

Kırmızı arabanın biraz yaşı var. İçinde elini siper yaparak önünü görmeye çalışan sahibinin de öyle. Her ikisinden daha yaşlı bir çatışmanın ortasında, tüm ömürlerine sinmiş bu dumanın içinde yollarını bulmaya çalışıyorlar.

İsrail hapishanelerinde 4 bin 500 tutuklu Filistinli var.