'Rapçi IŞİD militanı' Türkiye'de iddiası

'Rapçi IŞİD militanı' Türkiye'de iddiası
'Rapçi IŞİD militanı' Türkiye'de iddiası
2013'te IŞİD'e katılan İngiltere vatandaşı eski rapçi Abdülmecid Abdülberi'nin geçen ay Tel Abyad'da yaşanan kaos sırasında Suriye'den Türkiye'ye geçtiği öne sürüldü.

RADİKAL - İki yıl önce Suriye 'de IŞİD'e katılan eski rapçi Abdülmecid Abdülberi'nin Türkiye 'ye kaçtığı öne sürüldü. Telegraph'ın iddiasına göre, Abdülberi, geçen ay Tel Abyad'daki çatışmaların ardından sınırı geçti.

Abdülberi'nin kendisi gibi IŞİD’den ayrılmak isteyen 50 kadar İngiltere vatandaşı cihatçıyla yollara düştüğü savunuldu. Gazeteye göre, militan geçen ay Tel Abyad’daki çatışmalardan da faydalanarak kaçışını gerçekleştirdi, kendisini sığınmacı olarak göstererek Türkiye’ye giriş yaptı. Grubun neden IŞİD safından ayrılmak istediği ise bilinmiyor. Ancak Batılı cihatçıların koalisyon güçlerinin saldırılarının da etkisiyle son dönemde bölgeden çıkma arayışında olduğu yorumlarına işaret ediliyor.

Bir dönem örgütün infazlarını gerçekleştiren 'Cihatçı John' olduğundan şüphelenilen, ancak daha sonra olmadığı ortaya çıkan 25 yaşındaki Abdülberi'nin Suriye’ye dönerse ihanetten dolayı IŞİD tarafından öldürüleceği, İngiltere'ye gitmesi halinde ise yakalanacağı korkusuyla saklandığı belirtiliyor. 

Yetkililer, Cihatçı John'un Muhammed Emvazi olduğunu açıklamıştı.