Rasmussen: Türkiye'nin korunması için plan hazır

Rasmussen: Türkiye'nin korunması için plan hazır
Rasmussen: Türkiye'nin korunması için plan hazır
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, olası Suriye müdahalesi hakkında açıklama yaptı. Rasmussen, Suriye'nin saldırması durumunda Türkiye'nin korunması için planlarının hazır olduğunu ifade etti.

BRÜKSEL – NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında Suriye ’ye olası müdahaleyle ilgili soruları yanıtladı. NATO’nun kendi üzerine düşen rolü oynadığını söyleyen Rasmussen, müdahale konusunda henüz hiçbir ülkede kesin karar verilmediğini hatırlattı. " Türkiye ’nin etkili bir şekilde savunulması için sahada gerekenleri yapıyoruz” diyen Rasmussen, “Türkiye’nin saldırıya uğradığı bir durumda müttefikler mutlaka istişare edecek ve konuya müdahale edecektir" diye konuştu.

Birçok bulgunun kimyasal saldırıda rejimi işaret ettiğini belirten Rasmussen, "Kimyasal silahları kullanma şekli bize rejimin sorumlu olduğunu gösteriyor" dedi.

Rasmussen uluslararası hukukun açık olarak ihlal edildiğini söyleyerek, kimyasal silah kullanımına karşı uluslararası camianın seyirci kalamayacağını ifade etti. Rasmussen NATO’nun üzerine düşen rolü üstlendiğini vurgulayarak, "Bireysel olarak ülkeler kararlarını kendileri vermeli" dedi.

AB bakanlarının saldırıyı en güçlü şekilde kınamaları gerektiğini söyleyen Rasmussen, askeri adımların atılmasının demokrasilerde kolay olmadığını ifade etti.

Bir soru üzerine Suriye rejiminin kimyasal saldırıdan sorumlu olduğuna ikna olduğunu söyleyen Rasmussen olası müdahaleyle ilgili olarak, "Uzun vadeli bir saldırının çözüm olduğunu düşünmüyorum. Uzun dönemli çözüm için politik müzakere gerekli" dedi. Rasmussen operasyonun kısa, ölçülü ve hedefli olması gerektiğini belirtti.


DHA