Rasmussen: Türkiye'yi korumaya hazırız

Rasmussen: Türkiye'yi korumaya hazırız
Rasmussen: Türkiye'yi korumaya hazırız
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Gerektiğinde Türkiye'yi korumaya hazırız." dedi.

Suriye topçusunun açtığı ateş sonucu Akçakale'de 5 vatandaşın hayatını kaybetmesinin ardından NATO'dan bir destek daha geldi. Daha önce NATO Dışişleri Bakanları'nın olayın olduğu gün yaptıkları kınamanın ardından Bugün de NATO Genel Sekreteri Rasmussen ' Türkiye 'yi koruruz' açıklaması yaptı.

NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde basına konuşan Rasmussen, Türkiye'yi, Suriye'nin "kabul edilemez saldırılarına" cevap verirken gösterdiği sağduyu dolayısıyla tebrik etti.

Rasmussen, "Türkiye uluslararası hukuka göre kesinlikle kendini savunma hakkına sahip. Türkiye muhakkak NATO dayanışmasına güvenebilir. Gerekirse Türkiye'yi savunmak ve korumak için bütün planlar mevcut, fakat umarım buna gerek kalmaz. Umarım tüm taraflar sağduyu gösterir ve krizin tırmanmasından kaçınılır" dedi.

Genel Sekreter Rasmussen, "Suriye'de doğru çıkış yolu siyasi çözümden geçiyor. Uluslararası toplumdan Suriye rejimine tek ses olarak ve güçlü şekilde, Suriye halkının meşru taleplerinin karşılık bulması yönünde mesaj gitmeli" ifadesini kullandı.