Rasulayn'da ÖSO ile Kürtler çatışıyor

Rasulayn'da ÖSO ile Kürtler çatışıyor
Rasulayn'da ÖSO ile Kürtler çatışıyor

HALEP - Suriye ’de geçen haftalarda ordu ve muhalifler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Türkiye sınırındaki Rasulayn, dün de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve Kürt gruplar arasında çatışmalara sahne oldu.
Çatışmada 6 kişi öldü, en az 20 kişi yaralandı. Türkiye’ye getirilen yaralılardan ikisi kurtarılamadı. Bölgeden gelen bilgilere göre PKK ’ya yakın Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) öncülüğünde Kürt grupların oluşturduğu Halk Savunma Birlikleri (YPG), ilçeye dışardan gelen ÖSO üyelerinin ayrılmasını istedi. ÖSO üyelerinin PYD bayrağını yakması üzerine Kürtlerin de ÖSO bayrağını yakarak misilleme yapması gerilimi artırdı. Bölgeyi terk etme talebini kabul etmeyen ÖSO’nun Kürtlere ait bir kontrol noktasına saldırmasıyla çatışma başladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmalarda bölgedeki Kürt Halk Meclisi lideri Abid Halil’in keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü duyurdu.
PYD lideri Salih Muslim “ÖSO ile çatışma istemiyoruz. Olayları Türkiye’den emir alan kişiler kışkırttı” iddiasında bulundu. Haseke iline bağlı Rasulayn’ın geçen ay muhaliflerin eline geçmesi sonrası ÖSO ile Kürtler arasında tansiyon yüksekti. ÖSO ay başında da PYD’nin Halep komutanını öldürmüş, PYD de intikam yemini etmişti. Öte yandan muhaliflerin önceki gün Halep’in kuzeyinde Orum el Sugra’daki 46. üssü ele geçirdiği belirtildi. 15 tanka el koyan muhaliflerin 25 kadar askeri esir aldığı kaydedildi.

Selefiler SMDK’yı tanımadı
Halep civarında Esad rejimine karşı savaşan 14 örgüt de muhaliflerin yeni çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nu (SMDK) tanımadıklarını belirtip İslam devleti kuracaklarını ilan etti. Açıklamaya imza atan örgütler arasında Nusra Cephesi, Ahraruş Şam Tugayları, Tevhid Sancağı Tugayı, Fecrul İslam ve Fatih Sultan Mehmet Tugayı da var. İnternete yüklenen videoda “Halep kenti ve bölgesinde savaşan birlikler olarak bizler, Ulusal Koalisyon’un komplosunu oybirliğiyle reddediyor ve bir İslam Devleti kurma konusunda fikir birliğine sahip olduğumuzu ilan ediyoruz. Dışarıdan bize dayatılan hiçbir koalisyonu ya da konseyi tanımıyoruz ” denildi. Bir örgüt üyesinin açıklamayı okumasının ardından başka bir kişi elindeki Kuran’ı göstererek “Bunu anayasanız yapın” dedi. Ahraruş Şam daha sonra açıklamayı reddetti.

Yeni merkez Kahire
ÖSO’dan bir yetkili, bunun Halep’teki tüm muhalif grupların düşüncesi olmadığını söyledi. Kahire’de dün Mısır Dışişleri Bakanı M. Kamil Amr ile görüşen SMDK Başkanı Muaz el Hatib ise örgütün merkezinin Kahire olacağını söyledi. El Hatib “SMDK’yı tanımadıklarını açıklayan muhalifler var. Sorunu karşılıklı diyalogla çözeceğiz” dedi. El Hatib, İran’daki Suriye toplantısı ile ilgili “Bilgim yok. Katılımcıları tanımıyorum” dedi. Hatip dün de Londra’da temaslarda bulundu.
AB muhalifleri tanıdı
AB Dışişleri Bakanları dün Brüksel’deki toplantıda SMDK’yı Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıma kararı aldı. Katar’ı ziyaret eden İtalya Başbakanı Mario Monti de, SMDK’yı ‘Suriye halkının meşru temsilcisi’ olarak tanıdıklarını kaydetti. {REUTERS-BBC}