Refah Sınır Kapısı kapandı

Refah Sınır Kapısı kapandı
Refah Sınır Kapısı kapandı
Mısır yönetiminin 13 Haziran'da çift yönlü olarak açtığı Refah Sınır Kapısı'nı kapattığı bildirildi.

RADİKAL - Mısır yönetimi, 450 Gazzeli'nin geçişinin ardından bir hafta önce açtığı Refah Sınır Kapısı'nı yeniden kapattı. Gazze Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subhe, Mısır'ın bir hafta önce çift yönlü olarak açtığı Refah Sınır Kapısı'ndan 450 Gazzelinin Mısır tarafına geçtiğini söyledi. Mısır tarafındaki 88 Filistinlinin de Gazze'ye geçiş yaptığını belirten Ebu Subhe, Mısır'ın sınır kapısını kapattığını kaydetti.

Mısır, Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki Refah Sınır Kapısı'nı 13 Haziran'da çift yönlü olarak açmıştı. İsrail 'in 2006'dan bu yana abluka altında tuttuğu Gazze'nin dış dünyaya açılan 7 sınır kapısından Refah hariç 6'sı, İsrail'in kontrolünde bulunuyor.

Mısır, Refah Sınır Kapısı'nı açtı

2013'TE KAPATMIŞLARDI

Bölgenin 4 ticari sınır kapısı da Haziran 2007'de İsrail tarafından kapatılmıştı. Diğer kapılardan Beyt Hanun, yabancı pasaport taşıyanlar, hasta ve iş adamlarının Batı  Şeria'ya geçişi için kullanılırken, Kerm Ebu Salim ise ticari ürünlerin geçişi için sınırlı olarak hizmet veriyor.

Mısır yönetimi de Temmuz 2013'teki darbenin ardından Refah Sınır Kapısını kapatmış, söz konusu kapı, o tarihten beri yılda birkaç kez kısa süreliğine açılıyor. (AA)


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  Mısır

  ,

  Gazze

  ,

  Kapı

  ,

  ,

  batı

  ,

  hizmet