Rehinelere Amerikalı muamelesi

Rehinelere Amerikalı muamelesi
Rehinelere Amerikalı muamelesi
Afganistan'da Taliban 8'i Türk 10 kişiyi kaçırdı. Dışişleri '8 Türk'ün durumuna dair net bilgi olmadığını' açıkladı. Taliban "Elimizdeki ABD askeri" iddiasında.

Afganistan’ın doğusuna zorunlu iniş yapan bir helikopterdeki 8 Türk ile Afgan ve Rus vatandaşı iki pilotun Taliban tarafından kaçırıldığı iddia edildi. Afgan yetkililer, Logan eyaletinin Azra bölgesine zorunlu iniş yapan Horasan Logistics adlı şirkete ait MI-8 tipi helikopterin Host’tan havalandığını ve başkent Kabil’deki NATO üssündeki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’ne (ISAF) yiyecek ve yardım malzemeleri taşıdığını açıkladı.

Afgan ve Rus pilot da rehin

Logan Emniyet Müdür Yardımcısı Reis Han Sadık, “Taliban kontrolündeki bölgeye zorunlu iniş yapan helikopter önceki akşam bulundu. Ancak taşıdığı 10 kişi helikopterde değildi. Taliban tarafından kaçırıldılar” açıklaması yaptı. Dışişleri Bakanlığı ise helikopterde 8 Türk olduğunu açıkladı. Yetkililer, Dışişleri Bakanlığı’nın Kabil Büyükelçiliği aracılığıyla Afgan makamlarla temasa geçtiğini ve kesin olmamakla birlikte Türk vatandaşlarıyla ilgili olumsuz durum olmadığını belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, “Türklerin yanı sıra Afgan ve Rus pilotların da sağlığının iyi olduğuna inanıyoruz. Afgan yetkililerle irtibat halindeyiz” açıklaması yaptı.

‘Güvenli yere nakledildiler’

Ancak Taliban’ın açıklaması kafaları karıştırdı. Sözcü Zabihullah Mücahit, ajanslara gönderdiği e-postada, “Mücahitler, yabancıları gözaltına aldıktan sonra helikopteri ateşe verip imha etti” dedi. Ancak Mücahit, ‘ülkenin en güvenli bölgesine nakledildiğini’ belirttiği rehinelerin milliyeti hakkında farklı bilgi verip ‘ ABD -NATO helikopterindeki askeri personelin’ ellerinde olduğunu öne sürdü.

Taliban: Üniformalıydılar

Mücahit, “Askeri üniformalı 9 Amerikalı ve 2 tercümanları elimizde. Dış güçler helikopterle bağlantılarını kesip kendilerini sivilmiş gibi göstermek istedi fakat yakalananların tamamı Amerikan ordusuna ait üniformalar giyiyordu, inkâr fayda sağlamaz” iddiasında bulundu.
Bu arada yerel aşiret liderlerinin, rehinelerin serbest bırakılması için devreye girip Taliban’la görüştüğü belirtildi. Logar İl Şûra Başkanı Abdul Veli Vekil de “Özgür kalmaları için her türlü yolu deneyeceğiz” dedi. ISAF da, yetkililere yardım edildiğini açıkladı.

Zorunlu iniş sebebi belirsiz

Bu arada helikopterin zorunlu iniş nedeni kesinlik kazanmadı. Horasan Logistics şirketinden adını açıklamayan bir yetkili, pilotlarla en son pazar akşamüstü irtibat kurulduğunu söylerken, “İniş nedeni kötü hava şartları” dedi. Ancak Logar Valiliği Sözcüsü Din Muhammed Derviş ise “Helikopter teknik arıza nedeniyle iniş yaptı” açıklamasında bulundu.