Rehinelerle ilgili kritik gelişme

Rehinelerle  ilgili kritik gelişme
Rehinelerle  ilgili kritik gelişme
İran pilotlar için elinden geleni yapma sözü verirken Lübnan istihbaratının rehinelerin yerini tespit ettiği belirtildi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta kaçırılan THY pilotu Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca’nın kurtarılması için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yardım istediği İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi “Elimizden geleni yaparız” yanıtını verirken zanlıların kimliği ve rehinelerin yerinin tespit edildiği öne sürüldü.
Suriye’nin Azez kasabasında kaçırılan 9 Lübnanlı arasında yer alan Cemil Salih’in oğlu Ali Cemil Salih’in kaçırma olayının beyni olduğu ve arandığı iddia edildi. Cemil Salih’in kayınbiraderi Muhammed Salih ise Pazar gecesi telefon dinlemeleri sonucu olayla ilgili olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı. İkinci zanlının ise arandığı bildirildi. Anadolu Ajansı, Lübnan İç İstihbarat Birimi’nin iletişim kayıtlarından hareketle pilotları kaçıranların kimliklerini ve bulundukları yeri tespit ettiğini ileri sürdü. Güvenlik kaynaklarına dayandırılan habere göre pilotlar Lübnan’ın güneyinde bir yerde tutuluyor. Ali Cemil Salih’in başında yer aldığı kişilerin kaçırma eylemini önceden planladığı belirtildi. Eylemin sorumluluğunu üstlenen İmam Rıza’nın Ziyaretçileri adlı grup, pilotları Suriye’de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacaklarını açıklamıştı.
Bu arada İran, Davutoğlu’nun Salihi’yi arayarak yardım istediğini açıkladı. Dışişleri Sözcüsü Abbas Arağçi, İran’ın amaçları ne olursa olsun kaçırma olaylarını kınadığını ve elinden gelse pilotları ve diğer rehineleri bulmak için bir an tereddüt etmeyeceğini açıkladı. Arağçi, Suriye’de geçen yıl kaçırılan 48 İranlının dost devletler arasındaki görüşmeler sonucu serbest bırakıldığını da hatırlattı. Lübnan Dışişleri’ne vekâlet eden Adnan Marsur ise Türkiye ’nin rehin tutulan Lübnanlıların bırakılması konusunda büyük rol oynayabileceğini savundu. 

‘Her Türk hedef’

Muhammed Salih’in derhal bırakılmasını isteyen Lübnanlı ailelerin sözcüsü Hayat Avali “İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Salih’in masum olduğunu ve şüpheler nedeniyle gözaltında olduğunu söyledi. Ama Salih hâlâ bırakılmadı ve Beyrut sokaklarında dolaşan herhangi bir Türk vatandaşı kaçırılabilir. Beyrut sokaklarındaki tüm Türkler bizim için hedeftir” tehdidi savurdu. Şerbil ise “Bu kabul edilemez. Bir vukuat yaşanırsa aileler sorumlu tutulacak. Muhammed Salih’in sorgu bitene dek salıverilmesi söz konusu değil” yanıtını verdi.