Resulayn gergin Ceylanpınar tedirgin

Resulayn gergin Ceylanpınar tedirgin
Resulayn gergin Ceylanpınar tedirgin
Resulayn'a ÖSO ile PYD arasında devam eden çatışma durumu Ceylanpınar'da endişeyle izleniyor. PYD'nin ÖSO'ya şehri terk etmesi için 48 saat süre tanıdığı bildiriliyor.

CEYLANPINAR - Suriye’nin Haseki kentine bağlı Resulayn ilçesinde, muhalifler ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’na bağlı güçler arasındaki şiddetli çatışmaların yeniden başlayacağı haberleri, Ceylanpınar’da tedirginliğe yol açtı. ÖSO üyelerinin sabah saatlerinde Türkiye sınırına 100 metre uzaklıkta toplanmaları ve gruplar halinde mahallelere dağılması, yeniden şiddetli çatışmaların meydana geleceğinin sinyali olarak yorumlandı.
Ceylanpınar’ın karşısında bulunan Resulayn’da 8 Kasım’da başlayan çatışmalar halen devam ediyor. İlk olarak ordu birlikleri ile çatışan ve kontrolü ele geçiren ÖSO, geçen pazartesiden itibaren PYD güçleri ile karşı karşıya geldi. İlçede kontrolün kendilerine geçmesini isteyen gruplar arasında başlayan çatışmalar sırasında Suriye tarafından atılan kurşunlar Ceylanpınar’da bir öğretmeni yaraladı, ilçeye düşen patlamamış roket mermisi polisler tarafından imha edildi.


TÜRKİYE SINIRINDA TOPLANDILAR


Dün yağmur ve sis nedeniyle çatışmaların durduğu Resulayn’da, sabah saatlerinde hareketlilik gözlendi. Çoğunluğu silahlı 300 ÖSO üyesi Türkiye sınırına 100 metre uzaklıktaki boş alanda toplandı. Ellerinde silahları ile bir süre burada birbiriyle konuşan ÖSO üyeleri daha sonra gruplara ayrılarak Resulayn’daki mahallelere dağıldı.


ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR SÜRECEK

Geçen perşembe günü de ÖSO, sabah erken saatlerde Türkiye sınırında toplanmış ve ardından gruplar halinde ilçe merkezine gitmişti. Bu gelişme sonrası ÖSO ile PYD arasında çıkan şiddetli çatışmalar gün boyu devam etmiş ve Ceylanpınar’da tedirginlik yaşanmıştı. Benzer görüntünün bu sabah yeniden ortaya çıkması Ceylanpınar’da; ÖSO ile PYD güçleri arasında yeniden şiddetli çatışmaların yaşanacağı şeklinde yorumlandı. Çatışma tedirginliği yaşayan halk güvenli noktalara çekilirken, polis sık sık insanları sınır hattından uzak durmaları konusunda uyarıyor.


’PYD GÜÇLERİ SÜRE TANIDI’ İDDİASI

Öte yandan PYD güçlerinin pazartesi gününden bu yana çatıştıkları ÖSO’ya Resulayn’ı terk etmesi için 48 saat süre tanıdığı iddia edildi. Muhaliflerin bu teklife olumsuz yanıt verdiği ileri sürülürken, bu restleşme iki grup arasındaki çatışmaların şiddetlenerek süreceğinin sinyali olarak görülüyor.


GELİŞLER SÜRÜYOR


Çatışmaların sürdüğü Suriye’de sivil vatandaşların Türkiye’ye gelişi de sürüyor. Çoğunluğu kadın ve çocuk onlarca Suriyeli’nin yanlarına aldıkları bazı eşyalarıyla sınırı geçerek Türkiye’ye gelmeye devam ettikleri görülürken, sınırı geçen sığınmacılar çadır kentlere yerleştiriliyor. Resulayn’da çatışma tedirginliği devam ederken, sınır hattında asker ve polislerin güvenlik önlemleri de artırıldı.


BDP HEYETİ GELECEK


Günlerdir tedirginliğin yaşandığı Ceylanpınar’a bugün aralarında milletvekillerinin de bulunduğu BDP heyetinin gelerek inceleme yapacağı öğrenildi. BDP heyetinin gelişi öncesi ilçede önlemini artıran asker ve polisler, Ceylanpınar girişinde kontrol noktası oluşturdu. Zırhlı araçlar ile oluşturulan uygulama noktasına gelen araçlar didik didik aranırken, içinde bulunanlar da kimlik kontrolünden geçiriliyor. (Hasan KIRMIZITAŞ- Ömer ŞULUL/DHA)