Reuters: Türkiye Esad'lı geçiş sürecinin kabulüne hazır

Reuters: Türkiye Esad'lı geçiş sürecinin kabulüne hazır
Reuters: Türkiye Esad'lı geçiş sürecinin kabulüne hazır
Reuters: Türkiye 6 ay sonra iktidarı bırakmak şartıyla Suriye'de Esad'lı bir geçiş sürecinin kabulüne hazır...

RADİKAL - Türkiye 'nin, Suriye'de 5 yıla yakın bir süredir devam eden krizin çözümünde "Esad'lı bir geçiş süreci"ni kabul ettiği belirtiliyor.

Reuters'a konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın geçici bir süre görevde kalacağı bir geçiş sürecini kabul etmeye hazır olunduğunu belirtirken, bir başka hükümet yetkilisi de bu planı doğruladı ve "Esad'ın Suriye yönetiminden ayrılışına ilişkin bir plan üzerinde çalışılıyor. Ancak yanlış anlaşılmaması gereken bir durum var. Esad'lı geçişten bahsetmiyoruz biz, Esad'ın gidişine ilişkin bir plan üzerinden konuşuyoruz. Altı ay süreyle kalabilir, bu gideceğinin garantisi olacağı için kabul ediyoruz" dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir süredir değişik formüller üzerinde çalışılıyordu. En son gelinen noktada genel bir ilerleme sağlandı. ABD ve diğer ortaklarımızla bu konuyu belli bir noktaya getirdik. Altı aylık sürenin ne zaman başlayacağı konusunda tam bir mutabakat sağlanmadı ancak çok uzun süre almadan başlayacağını düşünüyoruz."

Fisk: Herkes Suriye ordusunun üzerini çizmişti, bir de şimdi bakın

Suriye'deki iç savaşın şiddetlenmesi, Rusya'nın da hava operasyonlarına başlamasının ardından ülkedeki askeri tansiyonunu yükselmesiyle, Suriye krizine bir an önce son vermek için "Esad'lı geçiş süreci" senaryoları tartışılmaya başlanmış ve bazı Avrupa ülkeleri de Esad'lı bir geçiş sürecine sıcak bakılabileceğini duyurmuştu. (Hürriyet) 

İngiltere: Esad bir noktada gitmeli

Murat Yetkin yazdı. "Hükümetten Esad'lı geçişe şartlı onay"

Esad: Rusya ve İran'ın desteği çok değerli