Ricciardone: Suriye için Türkiye şart

Ricciardone: Suriye için Türkiye şart
Ricciardone: Suriye için Türkiye şart

Ricciardone 20 Nisan da gelmesi beklenen Kerry nin gündeminde Suriye olacağını söyledi.

Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ABD ’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bir ay içinde 3. kez Türkiye ’ye gelmesini değerlendirirken “Gelmesi lazım. Uluslararası kamuoyu Türkiye aracılığıyla çalışmazsa Suriye’ye yardım etmek için hiçbir şey yapamaz” dedi. Ricciardone, Beşşar Esad’a karşı savaşan Nusra’nın Kaide’nin parçası olduğu görüşünü yinelerken Türkiye’nin de Nusra’nın temsil ettiği şiddet ve nefreti reddettiğini söyledi.

‘Türk polisi sayesinde...’

Polis teşkilatının kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara Polisevi’nde verilen resepsiyona ilginç isimler katılmıştı. Bunlardan biri de Ricciardone idi. İçişleri Bakanı Muammer Güler salona gelene dek sohbet etme şansı bulduğumuz Ricciardone “Biz yabancılar olarak Türk polisi sayesinde kendimizi güvende hissediyoruz. Siz Türkler gibi elbette. Bu nedenle Türkiye’ye ve Türk polisine olan saygımı göstermek istiyorum” dedi. Bu sözler, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik DHKP/C saldırısının polis tarafından hızlı bir şekilde çözülmesiyle doğrudan ilgiliydi. Resepsiyona FBI gibi ABD polis teşkilatının temsilcilerinin yoğun ilgisi de gözden kaçmadı.

Kerry’nin gündemi Suriye

Ricciardone’ye Kerry’nin 3. kez Türkiye’ye geliyor olmasının anlamını da sordum. Ricciardone, programın henüz kesinleşmediği kaydını düşerek “Tekrar gelmesi lazım. Çünkü şu an bölgede birçok şey oluyor. Elbette ki Suriye çok önemli” dedi. Ziyarette somut gelişmeler beklediğini anlatan Ricciardone, gündemlerinde daima Suriye olduğunu belirterek “Açıkçası, uluslararası kamuoyu, Türkiye tarafından, Türkiye’yle ve Türkiye aracılığıyla çalışmazsa Suriye’ye yardım etmek için hiçbir şey yapamaz. Bu nedenle Suriye’ye barış getirebilmek söz konusu olduğunda (Türkiye’yle) gerçek bir ortaklık var” yorumunu yaptı. En fazla aciliyeti olan konunun Suriye’deki katliamların nasıl durdurulacağı, Suriye ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilere nasıl yardım götürüleceği olduğuna işaret eden Ricciardone “Ama elbette ki, Başbakan Washington’a gitmeden önce (Kerry) buraya dönerse, Başbakan’ın ziyaretini konuşuyor oluruz” diye ekledi.

‘Nusra Kaide’dir’
Nusra’nın, Irak’taki Kaide’nin parçası olduğuna ve Irak’taki Kaide’nin de bunu ilan ettiğine dikkat çeken Ricciardone, “Bu yüzden (Nusra konusundaki) endişemizi anlayabilirsiniz. Onların faaliyetleri kurmak için değil, yıkmak için” yorumunu yaptı. Ricciardone’ye “Türkiye sizin Nusra ile ilgili kaygılarınızı paylaşıyor mu” sorusunu yöneltince de şu yanıtı verdi: “Türkiye hükümeti adına konuşamam; ancak konuşmalarımızdan yola çıkarak her iki ülke de yayılan şiddet ve mezhep ayrımcılığından ötürü ciddi şekilde endişeli. Nusra bu anlama geliyor. Nusra, Suriye’ye demokrasi yaymak ya da demokratik geçişe yardımcı olmak amacını taşımıyor. Nusra şiddet, mezhep ayrımcılığı, nefret ve aşırıcılık anlamına geliyor. Türkiye bunların hepsini reddediyor, biz de öyle.”