Riyad ve Moskova arasında ABD'yi kızdıracak yakınlaşma

Riyad ve Moskova arasında ABD'yi kızdıracak yakınlaşma
Riyad ve Moskova arasında ABD'yi kızdıracak yakınlaşma
Yıllarca Washington'da Suudi Arabistan Büyükelçisi olarak görev yapan ve Bush ailesinin yakın dostu olmasıyla tanınan Prens Bendar bin Sultan, Moskova'ya "Ortadoğu'da ABD'nin yerini al" önerisini götürdü.

ABD Başkanı Barack Obama'nın İran , Suriye ve Mısır politikalarına şiddetle karşı çıkan ve "Washington'a karşı mesafeli olma" kararı alan Riyad, Rusya ile yakınlaşmanın yollarını arıyor. Halen Suudi istihbaratını yöneten Prens Bin Sultan'ın bu amaçla Moskova'da görüştüğü Rusya lideri Vladimir Putin'e "çok çekici" öneriler götürdüğü iddia edildi.

Serbest gazeteci Aaron Klein, Soçi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları'nda terörizme karşı Rusya ile işbirliği yapma önerisinde de bulunan Prens'in, Mısır'a silah ve savunma araçları satışlarında, Rusya'nın ABD'nin üstünlüğüne son verebileceğini vurguladığını öne sürdü.

'ESAD GİTMELİ'
Prens Bin Sultan, bunlara karşılık Suriye lideri Beşar Esad'ın gitmesini talep ederken, Suriye'nin geleceğinde Rus askeri varlığına yer olacağının da garantisini verdi. Prens, Suriye'de geçici Devlet Başkanı olarak Alevi kökenli eski Savunma Bakanı General Ali Habib'in adını gündeme getirdi. Klein, Moskova'nın Esad'ın gitmesi teklifini reddettiğini belirtirken, yine de "bunun daha pazarlıkların başlangıcı" olduğu yorumunu yaptı. (Habertürk)