Robert Fisk: ABD'nin Nusra'ya desteğinin kanıtları var

Robert Fisk: ABD'nin Nusra'ya desteğinin kanıtları var
Robert Fisk: ABD'nin Nusra'ya desteğinin kanıtları var
Independent gazetesinden Robert Fisk, ABD'nin Nusra Cephesi ile ilişki içinde olduğunu açıklayarak, bunun komplo teorisi olmadığını, istihbarat raporlarının ilişkiyi kanıtladığını kaleme aldı.

RADİKAL - İngiliz Independent'ın Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, yaptığı haberde ABD 'nin El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile ilişki içerisinde olduğunu duyurdu. Nusra'nın "IŞİD karşıtlığı kartı"nı oynadığını söyleyen Fisk, normalde ABD'nin bu örgüte silah verdiğini söyleyenlere "komplo teorisyeni" deneceğini, ancak istihbarat raporları ve tarihin tersine işaret ettiğini belirtti.

Sol'da yer alan habere göre, tarihte komplo teorisi denen pek çok şeyin doğru çıktığını belirten Fisk, 1933'deki Reichstag yangınını komünistler tarafından değil Naziler tarafından başlatıldığını, İran Başbakanı Muhammed Musaddık'ın CIA ve MI5 tarafından devrildiğini ve daha pek çok olayı hatırlattı.

Nusra Cephesi'nden Dürzi katliamı

ARAPLAR ABD'Yİ SUÇLU GÖRÜYOR

Haberde Arapların 2011'deki Ortadoğu "devrimlerinin" Batılı güçler tarafından istikrarsızlık ve iç savaş yaratmak üzere planlandığını düşündüğü söylenirken, aynı şekilde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'a karşı ayaklanmanın ve Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin de ABD'liler tarafından planlandığının düşünüldüğü belirtiliyor.

Fisk, İran'ın Suriye için büyük harcamalar yaptığını ve nükleer silah üretimini sürdürdüğünü söyleyerek, yaptırımlara rağmen İran'ın "İsrail ve Sünni devletlere", Nusra ve IŞİD'den daha büyük tehlike oluşturduğunu bildiriyor.

Suriye'den genel seçim yorumu

FRANSIZ İSTİHBARATI: ABD NUSRA'YI HEDEF ALMIYOR

Katar Dışişleri Bakanı Halid el Attiyah'ın da Le Monde ile yaptığı röportajda "IŞİD dışında tüm gruplar Esad'ı devirmek için savaşıyorlar. Ilımlılar Nusra Cephesi'ne 'sizinle çalışmayız' diyemez" dediğini belirtirken, Fisk bunun El Nusra'nın "ılımlılar" ile aynı tarafta olduğuna işaret ettiğini söylüyor.

Fisk'e göre ABD'de benzer düşünerek, El Nusra'ya "sizinle çalışmayız" demiyor ve benzer askeri desteği Nusra'ya da sunuyor. Fransız hükümetinden gelen istihbarat raporlarının da ABD hava saldırılarının Nusra'yı hedef almadığını gösterdiği belirtilirken, Palmira IŞİD tarafından ele geçirilirken de tek bir ABD uçağının bile görülmediği söyleniyor.

İtalyan basınından seçim yorumu: Nusra korumayı başka yerde arasın

'BİZİM TERÖRİSTLERİMİZ'

Suriye'deki "teröre karşı savaş" hikayesinin bitmekte olduğunu söyleyen Fisk, bunun sebebinin de "kimi teröristlerin yakında bizim teröristimiz" olacak olması olduğunu belirtiyor.

Fisk, Nusra'nın yalnızca para ve daha çok silaha ihtiyacı olduğunu söyleyerek, örgütün "daha korkunç teröristler ve Esad teröristleri" ile savaştığını belirtiyor.

Suriye'den genel seçim yorumu