Rodman: Kim Obama'dan telefon bekliyor

Rodman: Kim Obama'dan telefon bekliyor
Rodman: Kim Obama'dan telefon bekliyor
Belgesel çekimi için gittiği Kuzey Kore'de Devlet Başkanı Kim Jong-Un ile 'sıkı dostluk' kuran NBA'in eski efsane oyuncusu Dennis Rodman, ülkesine döndükten sonra 'basketbol diplomasisine' girişti.

Rodman, Kim’in ABD Başkanı Barack Obama gibi basketbolu sevdiğini ve bu ortak merakın iki liderler arasındaki diyalog için bir başlangıç noktası olabileceğini söyledi. ABC’nin ‘This Week’ programına katılan Rodman, ‘ hayat boyu arkadaşım’ diye nitelediği Kim’in ‘elçisi’ olup ekranlardan Obama’ya şu mesajı iletti: “Kim basketbolu seviyor. Ben de ona Obama’nın da basketbolu sevdiğini söyledim. Bu fırsatı ABD ile Kuzey Kore arasındaki ilişkileri geliştirmek için kullanabileceğimizi belirttim. Kim benden Obama’ya iletmem için bir istekte bulundu. Kim, Obama’nın, kendisine telefon açmasını istiyor.”
ABD başta olmak üzere uluslararası toplumun uyarılarına karşın roket ve nükleer silah denemeleri yapan Kuzey Kore liderinin elçiliğine soyunan Rodman, ‘dedesi Kim il-Sung ve babası Kim Jong-il gibi büyük bir lider’ diye bahsettiği Kim’in ‘faaliyetlerinden’ haberdar olduğunu ve ‘propaganda yapmadığını’ vurguladı. “Kim, savaşmak istemediğini bana defalarca söyledi. Ancak yaptıklarını görmezlikten de gelmiyorum” diyen Rodman, ‘Kuzey Kore’ye yeniden gidip gerçekten neler olup bittiğine de bakmak istediğini’ ekledi.
Washington ise ‘sürpriz diplomat’ Rodman’ın elçiliğine mesafeli. Dışişleri Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamasında, ‘Kendi halkı açlıkla boğuşurken Rodman’la yiyip içmesi doğru değil” ifadeleriyle Kim’in ‘misafirperverliğini’ eleştirmişti. (RADİKAL/DIŞ HABERLER )