Roj TV'ye kapatma kararı çıkmadı

Roj TV'ye kapatma kararı çıkmadı
Roj TV'ye kapatma kararı çıkmadı
Danimarka'da savcıların, yaptığı soruşturma sonunda Roj TV'nin kapatılması için açtıkları dava bugün sona erdi ve mahkeme televizyonun yayınlarının devam edeceğine hükmetti

KOPENHAG - Mahkeme bugünkü duruşmada Danimarka yasalarına göre, televizyonun yayınlarına son verilmesine gerek olmadığına karar verdi. Bununla beraber Roj TV'ye, terör örgütü tarafından finans edildiği ve örgütün propagandasını yaptığı gerekçesiyle toplam 400 bin avro para cezası verildi.

SAVCI PKK ’NIN ‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMİŞTİ
Şimdiye dek 29 duruşma gerçekleştirilen Roj TV davasında iddia makamı, Türkiye ’de çeşitli tarih ve zamanlarda PKK, TAK ve HPG’nin gerçekleştirdiği saldırılarda ölen asker, polis, sivil, çocuk ve öğretmenlerin sayılarına değinerek, PKK'nın bir terör örgütü olduğuna dikkat çekti ve Roj TV'nin 1999 yılında İngiltere'de kapatılan Med TV'nin devamı olduğunu savundu. Roj TV ise savunmasını ağırlıklı olarak basın ve ifade özgürlüğü üzerine kurdu.

KANAL 68 ÜLKEDE YAYIN YAPIYOR
Roj TV'nin Danimarka'da stüdyosu bulunmuyor. Ancak kanal sahip olduğu lisansla, 2004'ten bu yana Kopenhag'dan uydu aracılığıyla 68 ülkede yayın yapıyor. Roj TV konusu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen arasında gerilime yol açmıştı. Türkiye’nin yayını sonlandırma girişimlerine rağmen Roj TV’nin, bu ülkeden yayın yapmaya devam etmesi Ankara’nın tepkisini çekmişti. Danimarka suçlamalara, Roj TV’nin ülke yasalarını ihlal etmediğini, yasaklanması konusunda yetkileri olmadığını belirterek yanıt vermişti. Ancak Danimarka, Türkiye'nin talebi üzerine 2004 yılında, Roj TV hakkında bir soruşturma başlattı.(ajanslar)