Rojava artık özerk

Rojava artık özerk
Rojava artık özerk
Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin kontrolündeki Rojava'nın üçüncü ve son bölgesi olan Efrin'de de dün özerklik törenle ilan edildi.

Suriye ’deki Kürt bölgesinde demokratik özerkliğin ilanı tamamlandı. İsviçre’de de uygulanan yönetim modeli olan ‘kanton’ sistemini örnek alan Suriye Kürtleri, Rojava’da Cezire ve Kobani’den sonra son kantonları olan Kilis’in karşısındaki Efrin’de de demokratik özerkliklerini dün törenle ilan etti. Demokratik özerklik dalgası, 21 Ocak’ta en doğudaki Cezire’de başlamış, 27 Ocak’ta da Kobani kantonunda özerklik ilan edilmişti. 

Öcalan fotoğrafıyla yemin
Efrin İlçesi’nde dün sabah toplanan Efrin Kantonu Yasama Meclisi, bir dakikalık saygı duruşu ile toplantıya başladı. Yasama Meclisi Başkanı Hevin Reşit, kısa bir konuşma yaparak katılımcıları kutladı. Toplantıda Yürütme Meclisi Başkanı, iki yardımcısı ve 22 bakandan oluşan Efrin Kantonu Demokratik Özerk Yönetimi ilan edildi. Başbakan rolündeki Yürütme Meclisi Başkanlığına ise Hevin İbrahim Mustafa getirildi. Bakanlığa atananlar, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’da çekilen son fotoğrafı altında yemin etti. Üç kanton da 4 ay içinde genel seçimlere giderek parlamentolarını yenileyecek. Özerk yönetimlerin ilanını Suriye Kürtleri düzenledikleri çeşitli etkinliklerle kutladı. Nihai hedefin ise, üç kantonun bir araya gelip oluşturacağı bir yapı olacağı belirtiliyor.
Suriye’deki iç savaşı sona erdirme umuduyla Cenevre’de düzenlenen konferansta ise, Esad rejimi ve muhalifler arasında geçiş hükümeti kurulmasıyla ilgili görüş ayrılığı sürüyor. 

Geçiş hükümeti görüşüldü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, dünkü görüşmelerin olumlu geçtiğini söyledi. Muhaliflerle aralarında tek farkın, kendilerinin Cenevre Bildirisi’ni madde madde tartışmak istemeleri olduğunu kaydeden Şaban, “Ama muhalifler direkt geçici hükümetle ilgili maddeyi ele almak istiyorlar çünkü tek istekleri devletin içinde yer almak” dedi. Muhalefet temsilcileri ise, dünkü görüşmelerde ilk defa geçiş hükümeti kurulmasının ele alındığını ve bunun görüşmelerde çok olumlu bir adım olduğunu söyledi.