Rojava'da 'İsviçre tipi' yönetim

Rojava'da 'İsviçre tipi' yönetim
Rojava'da 'İsviçre tipi' yönetim
Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde İsviçre benzeri geçiçi bir yönetim şekli oluşturdu. Kamışlı'da ilan edilen geçici yönetim, Rojava Kürt bölgesini Afrin, Kobani ve Cizir olmak üzere 3 kantona ayırdı. Geçici yönetim ilk etapta yerel seçimler yasasını hazırlayacak.

Suriye ’nin Türkiye sınırında bulunan bölgeyi denetimlerine alan ve son bir ayda El Nusra cephesine kayıplar verdirerek, önemli petrol yataklarının bulunduğu Rimelan bölgesinin kontrolünü tamamen ele geçiren Kürt güçleri, bir süre önce ise Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimini adeta by pass ederek, Musul’a açılan Tilkoçer Sınır Kapısı ile etrafında bir çok kasaba ve köyü de ele geçirdi. 

Suriye’de yayın yapan ’Hawar’ Haber Ajansı’nın haberine göre, Rojava’nın en büyük kenti olan Mardin’in Nusaybin İlçesi karşısındaki Kamışlı kentinde 2 gün devam eden toplantıdan sonra Rojava’da Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyan temsilcilerinden oluşan 82 kişilik geçici genel meclis kuruldu. Alınan kararla meclis divanı belirlendikten sonra konuşan yöneticilerden Hekem Xelo, PYD tarafından verilen projeye göre, Rojava’nın 3 özerk bölgeye ayrıldığını söyledi. Xelo, Afrin, Kobani ve Cizir bölgelerinde yaşayanların kendi meclislerini oluşturduktan sonra genel meclise ise temsilci gönderecekleri belirtti.

’SEÇİM YASASI HAZIRLANACAK’
Genel Meclis Kurulu bünyesinde geçici yönetim denetleme ve tertip konseyi oluşturulduğunu da belirten Xelo, bu konseyin ise Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyanlardan 61 kişi tarafından oluşturulduğunu söyledi. 13 Kişiden oluşan Genel Meclis Kurulu’nun Dar Komitesi oluştuğunu kaydeden Xelo, bu komitede ise Afrin’den 2, Kobani’den 2 Cizire bölgesinden ise 9 temsilcinin yer aldığını açıkladı. Kamışlı’da ilan edilen yönetimin geçici olduğunu kaydeden Xelo, geçici yönetiminin görevinin yerel seçimler yasası hazırlığı, seçim hazırlıkları ve yasa tasarısının hazırlığı olduğunu da belirti. Xelo, Rojava’da aynı zamanda savunma, siyasi ve ekonomik sorunlarla da bu geçici yönetimin ilgileneceğini söyledi. (DHA)