Romanya'da baş kesmeli çocuk oyunu

Romanya'da baş kesmeli çocuk oyunu
Romanya'da baş kesmeli çocuk oyunu
Romanya'da bir Ortodoks Hristiyan okulunda sahnelenen çocuk oyununda baş kesme sahnelerinin bulunması tepki çekti. Benzer bir olay dün de Türkiye'de yaşanmıştı...

RADİKAL – Romanya’nın Köstence kentinde bulunan Ortodoks Hristiyan Holy Martyrs Brancoveni adlı okulda sahnelenen bir çocuk oyunu, içinde baş kesme sahnelerinin bulunması nedeniyle tepki çekti. Kral Constantin Bancoveanu’nun infazının sahnelendiği oyunda, küçük çocukların başlarının temsili olarak baltayla kesilmesine eleştiri yağdı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Kral Bancoveanu ve beş oğlunun 1714’te öldürülmesini konu alan oyun hakkında konuşan okul yetkilileri, etkinliklerin her yıl düzenlendiğini belirtti. Oyunda rol alan çocukların tümünün 10 yaşından küçük olduğu ifade edilirken, oyunda çekilen ve internete yüklenen görüntüler için ‘IŞİD vahşetine benziyor’ yorumu yapıldı. Görüntülerde velilerin, temsili infazların bitiminden sonra alkışladıkları görülüyor.

Çocuklara 'temsili koyun' ve bıçaklı Nevruz kutlaması!

KURBANLIK KOÇ CANLANDIRMASI

Dün Türkiye ’de de benzer bir olay yaşanmıştı. Kayseri'deki Hacı Sami Boydak İlk ve Ortaokulu'nda gerçekleştirilen Nevruz etkinliklerinde, ilkokul çocuklarının kurban kesme oyunu tepki çekmişti. Öğrencilerin kurbanlık koç yerine yere yatırıp ayaklarından bağladıkları ve temsili olarak kestikleri arkadaşları ile birlikte canlandırdıkları oyun sırasında önce tekbir sesleri duyulmuş, daha sonra ' Genç Osman' marşı çalınmıştı.

IŞİD tehdidi nedeniyle Türk işçiler tahliye edildi

IŞİD, Yemen'deki intihar bombacılarının fotoğrafını yayınladı