Romney bir engeli daha aştı

Romney bir engeli daha aştı
Romney bir engeli daha aştı
ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığı yarışında eski Massachusetts Valisi Mitt Romney, Nevada eyaletini açık farkla kazandı

Romney oyların yüzde 42'sini alarak birinci olurken, başkanlık yarışındaki en büyük rakibi olarak görülen eski Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich oyların sadece yüzde 26'sını alabildi. Diğer adaylar Ron Paul yüzde 18, Rick Santorum ise yüzde 13'lük bir destek aldı.

Romney'in kazanmasında Nevada eyaletinin önemli bir özelliği de var, çünkü eyaletin 4'te 1'i Romney gibi Mormon. Bunun yanında, diğer eyaletlerin aksine Romney, Nevada'da aşırı muhafazakar çay partisi hareketi ve evanjeliklerin oyunu da aldı. Böylece Romney, sadece ''ılımlı''ların desteklediği bir başkan adayı olma durumundan kurtulmaya başladı.

Florida gibi bu eyalette de Mitt Romney'e oy verenler, ona ''daha seçilebilir ve ABD Başkanı Barack Obama ile yarışabilir aday olduğu'' ve ''ekonomiden iyi anladığı'' gerekçesiyle oy verdiklerini belirtti.

ÜÇ EYALETTE ZAFER KAZANDI
ABD Başkanı Barack Obama'nın rakibini belirlemek için ön seçim yapan Cumhuriyetçi Parti şimdiye kadar 5 eyalette seçim yaptı. Üç eyalette Mitt Romney birinci olurken rakibi Gingrich ve Santorum birer eyalatten zaferle ayrıldı. (ntvmsnbc)