Romney: Düşünmeden konuşuyorum!

Romney: Düşünmeden konuşuyorum!
Romney: Düşünmeden konuşuyorum!
ABD Başkanlık seçimlerinde Obama'ya karşı yarışan Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'nin sözleri kampanyasını epey zora sokacak...

WASHINGTON – Kısa bir süre önce Senatör Todd Akin’in, “ kadın isterse tecavüze engel olabilir” şeklindeki sözleri ile sarsılan Cumhuriyetçiler şimdi de bizzat Başkan Adayı Mitt Romney’nin gaflarıyla sarsıldı.
Romney'nin, yoksullardan söz ederken, “kendilerini mağdur olarak tanımlayan, hükümetin onlarla ilgilenme sorumluluğu olduğuna inanan yüzde 47 oranındaki Amerikalının ne olursa olsun Obama'ya oy vereceğini ve bu nedenle kendi görevinin, bu insanların derdine düşmek olmadığını” söylemesi büyük şaşkınlık yarattı.


“BAĞIŞ” İSTERKEN COŞMUŞ
Romney'nin, ön seçimlerde başkan adaylığının kesinleşmesinin ardından 17 Mayıs'ta, Florida eyaletinde, Sun Capital Partners adlı yatırım firmasının eş başkanı Marc Leder'in evinde, seçim kampanyasına bağış için düzenlenen özel bir etkinlikteki konuşması internete sızdı.
Mother Jones adlı haber sitesinde yayınlanan video kaydında Romney'nin, şu sözleri dikkat çekti, “Yüzde 47 oranındaki (Amerikalılar) ne olursa olsun Obama'ya oy verecek. Yüzde 47'si onunla (Obama ile) birlikte, bunlar hükümete muhtaç, bunlar kendilerinin mağdur kimseler olduklarına inanıyorlar, bunlar hükümetin onlarla ilgilenmek gibi sorumluluğu olduğuna inanıyorlar, bunlar yiyeceğe, barınağa, sağlık hizmetlerine hakları olduğuna inanıyorlar. Ve (onlara göre) hükümet bunu onlara vermeli ve onlar, ne olursa olsun bu başkana oy verecekler”.
Konuşmasında, bahsettiği “yüzde 47 oranındaki Amerikalı'nın” gelir vergisi ödemediğini söyleyen Romney, “Dolayısıyla, benim işim, bu insanların derdine düşmek değil. Onları, kendi kendilerinin bakımlarını üstlenmeleri ve kişisel sorumluluk almaları noktasında hiçbir zaman ikna edemeyeceğim” dedi.
Bu nedenle, kendilerinin düşük vergi mesajlarının bu kesimlere ulaşmadığını belirten Romney, bunun yerine, yüzde 5-10 civarındaki bağımsızları ikna edebileceğini kaydetti.
Romney, daha iki hafta önceki Cumhuriyetçi Parti ulusal kurultayında, Obama'nın hedef kitlesi olan orta sınıfa uzanmaya çalışmış, kendisinin onların halinden anladığını söylemiş ve “benim orta sınıf için planım var” demişti.
Şimdi, multi milyonerliğiyle tanınan Romney'nin yoksul ve orta sınıfın bir kısmını kapsayanlara yönelik bu tartışmalı açıklaması, kampanyasının geleceği ve “sıradan” Amerikalıya ulaşma hedefi açısından hiç de iyi sinyaller vermiyor.


LATİN VE ÇİN GAFLARI…
Aynı toplantıda Romney, eğer babası Meksika'da doğan bir Amerikalı olmak yerine Meksikalı olarak doğmuş olsa Latin oylarını toplayıp başkan olabileceği esprisini yaptı. Romney'nin bu “esprisi” de, bazı genelde ırkçılık olarak algılandı.
Obama'yı sürekli Çin'e karşı yumuşak davranmakla suçlayan ve “adil ticaret” yürütmemekle eleştirdiği Çin'e yönelik kendisinin daha sert olacağı mesajları veren Romney'nin ağzından aynı toplantıda ilginç bir cümle daha çıktı. Romney, özel sermayede çalıştığı yıllarda, “fabrika satın almak için Çin'e gittiğini” söyledi.


ÖZÜR: DÜŞÜNMEDEN KONUŞUYORDUM
Videonun basına sızdırılmasının ardından acil basın toplantısı düzenleyen Romney, “Şöyle söyleyeyim, nazikçe ifade edilmemiş sözler. Bir soruya yanıt olarak düşünmeden konuşuyordum. Öylesine bir ortamda yaptığımdan daha etkili ve açık şekilde bunu ifade edebilirdim. Elbette tüm Amerikalılara yardım etmek istiyorum. Tüm Amerikalıların önünde parlak ve zengin bir gelecek bulunmakta” diye konuştu. (aa)