Romney: Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı

Romney: Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı
Romney: Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı
ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, dış politikasını anlattığı konuşmasında 'Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı. Ve çatışma bölgenin istikrarını tehdit ediyor' dedi.

 WASHINGTON - Virginia Askeri Enstitüsü'nde “dış politika ” konulu konuşma yapan Romney, Obama yönetimindeki ABD'nin, Ortadoğu ve dünya genelinde daha güçlü bir liderlik göstermesi gerektiğini, özellikle Ortadoğu'da “Amerika'nın liderliğine yönelik hasret duyulduğunu” vurguladı.

“Ortadoğu konusunda izlenen yolu değiştirmenin zamanı” diyen ve Obama'yı “pasiflikle” suçlayan Romney, Obama'nın Irak'tan askerlerini “acele biçimde” çekmesinin de Amerika'nın bu ülkedeki gelişmeleri kendi çıkarına etkileme yeteneğini zayıflattığını ve bir önceki Başkan George W. Bush döneminde başlatılan savaşta bedeller ödenerek elde edilen kazanımların aşındığını savundu.

ABD'nin Ortadoğu'daki bazı diplomatik temsilciliklerine düzenlenen saldırılara da değinen ve Obama'nın bu olaylara dair idaresini eleştiren Romney, bu saldırıların “rastgele eylemler” olarak görülemeyeceğini belirterek, “(Bingazi Konsolosluğu'na düzenlenen) son saldırının sorumluluğu, Obama yönetiminin uzun süre bizi buna inandırma gayretlerine rağmen İslam dinine hakaret eden menfur bir videoya yüklenemez. Yönetimin de en sonunda kabul ettiği gibi bu saldırılar, kendi karanlık ideolojilerini diğerlerine empoze etmek için şiddete başvuran teröristlerin kasıtlı ürünü” diye konuştu.

“MÜTTEFİKİMİZ TÜRKİYE SALDIRIYA UĞRADI”
“Malesef, Başkan Obama'nın politikaları, dünyadaki liderliğimizin en iyi örneklerini yansıtmıyor. Bu durumun en belirgin olduğu yer de Ortadoğu” ifadesini kullanan Romney, “Başkan'ın sorumluluğu, Amerika'nın sahip olduğu büyük gücü geriden takip edip, kaderimizi olayların insafına bırakmak için değil, tarihi şekillendirmek için kullanmaktır” dedi.

Obama'yı ise Ortadoğu'da “ABD'ye geriden takip eden” bir ülke konumuna sokmakla suçlayan Romney, Suriye konusunda da Obama'yı “liderlik edememekle” eleştirerek, “Son 20 ayda 30 binden fazla erkek, kadın ve çocuk Esad rejimi tarafından katledildi. Şiddet yanlısı radikaller savaşa akıyor. Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı. Ve çatışma bölgenin istikrarını tehdit ediyor” diye konuştu.

Romney, Obama'nın “savaş dalgası geriliyor” sözüne atıfta bulunarak, “Ona ben de herkes gibi inanmak istiyorum. Ama bugün Ortadoğu'ya baktığımızda, İran'ın nükleer silah kapasitesine hiç olmadığı kadar yakın olması, Suriye'deki krizin bölgeyi istikrarsızlaştırma tehdidi ve şiddet yanlısı radikallerin harekete geçmesi ve şimdi bir de Amerikan büyükelçisi ve diğer üç Amerikalı'nın muhtemelen El Kaide ile ilişkili gruplarca öldürülmesiyle şu nokta çok net ki bölgede çatışma riski Başkan'ın göreve ilk başladığı zamana göre daha yüksek” dedi.

“İRAN'A YAPTIRIMLARI SERTLEŞTİRECEĞİM”
Başkan olması halinde belli başlı konularda izleyeceği politikalara değinen Romney, İran'a yeni yaptırımlar getirmekte tereddüt etmeyeceğini ve mevcut yaptırımları daha da sertleştireceğini bildirerek, “İran'a sadece sözlerle değil eylemlerimizle de nükleer emellerine hoşgörü gösterilmeyeceğini net olarak ortaya koymalıyız” dedi.

“SURİYELİ MUHALİFLERE SİLAH VERİLECEK”
Romney, Obama'nın Suriye konusunda da daha sağlam ve güçlü bir rol üstlenmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Suriye konusunda, değerlerimizi paylaşan muhalefet üyelerini tanımlamak ve organize etmek için ve daha sonra bunların Esad'ın tank, helikopter ve savaş uçaklarını yenilgiye uğratmak için ihtiyaç duydukları silahları edinmelerini sağlamak için ortaklarımızla beraber çalışacağım. İran, Esad'a silah gönderiyor çünkü Esad'ın düşüşünün kendileri için stratejik bir yenilgi olacağını biliyorlar. Bir kenarda oturmak yerine, bu yenilgiyi İran'a tattıracak olan çok sayıda Suriyeli'yi desteklemek için uluslararası ortaklarımızla aktif bir çalışma içinde olmalıyız. Bir gün Ortadoğu'nun kalbindeki bir ülkeyi yönetecek olan Suriye'deki bu güçler üzerinde etki geliştirmemiz çok önemli.”