Romney resmen Obama'nın rakibi oldu

Romney resmen Obama'nın rakibi oldu
Romney resmen Obama'nın rakibi oldu
ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayının, eski Massachusetts Valisi Mitt Romney olacağı kesinleşti

Son olarak Teksas'ta yapılan ön seçimlerden zaferle çıkan Romney, böylece Cumhuriyetçi Parti 'nin adayı olabilmesi için toplaması gereken 1,114 delege sayısını geçmiş oldu.

Romney'nin Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olmasına, ön seçim sürecinde rakipleriyle arasını açması ve en yakın rakibi eski Pennsylvania senatörü Rick Santorum'un da çekilmesinin ardından kesin gözüyle bakılıyordu.

Mitt Romney'nin adaylığının, Ağustos sonunda Florida eyaletinin Tampa kentinde düzenlenecek Cumhuriyetçi Parti kurultayında resmen açıklanması öngörülüyor.

Adaylığının kesinleşmesinin ardından yazılı açıklama yapan Romney, “Partimiz, son 3.5 yılın hatalarını geçmişe gömme hedefiyle bir araya geldi. Bizi bekleyen görevin zorluklarının farkındayım. Ancak önümüze ne tür zorluklar çıkarsa çıksın, ABD 'yi tam istihdam ve refaha geri döndürmeden rahat etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Romney, bundan böyle önündeki beş aylık süreyi Demokrat Parti’nin adayı Başkan Barack Obama’ya karşı seçim kampanyası yürüterek değerlendirecek.(hürriyet)