Romney'den Obama'ya tanıdık eleştiri

Romney'den Obama'ya tanıdık eleştiri
Romney'den Obama'ya tanıdık eleştiri
Cumhuriyetçi Parti'nin ABD başkan adayı Mitt Romney, Obama'nın neredeyse hiçbir işadamlığı deneyimi olmadığını söyledi. Romney, kendisinin ise Amerika'nın nasıl çalıştığına dair gerçek dersi deneyimlerden edindiğini kaydetti.

Romney, partisinin, Florida eyaletinin Tampa kentinde yapılan ulusal kurultayında konuştu. Romney'nin başkan adaylığı partinin iki gün önceki oylamasında resmileşmişti. Romney, konuşmasının başında, partisi tarafından ABD başkan adayı gösterilmesini kabul ettiğini ve onur duyduğunu söyledi. Romney'nin konuşması, seçmen kitlelerine ilk kez resmi başkan adayı olarak hitap edecek olması ve gövde gösterisi yapabilmesine imkan tanıması açısından önem taşıyordu. Bir bakıma, siyasi kariyerinin bugüne kadarki en önemli konuşması olacaktı. 

Kürsüye çıkana kadar uzun bir süre delegelerin elini sıkan, kürsüye çıktıktan sonra da uzun süre ayakta alkışlanan Romney'nin konuşurken sözleri sık sık alkışlarla kesildi, “ABD, ABD” ve “Mitt, Mitt” sloganları atıldı. Romney, konuşmasında, Amerikalılar'ın yıllardan bu yana gelen “en iyi ülke Amerika”ya dair hayal ve bakış açılarından bahsederek, son 4 yıl içinde tarihte ilk kez Amerikalılar'ın geleceğe dair şüpheler yaşadıklarını savundu.

“Keşke Obama başarılı olsaydı”-
“Keşke Obama başarılı olsaydı, çünkü ben Amerika'nın başarılı olmasını istiyorum” diyen Romney, Obama'nın Amerika ve Amerikalılar'da hayal kırıklığı yarattığını ve böldüğünü iddia etti. Romney, “Şimdi, bir şeyler yapabilmemizin zamanı, şimdi, ayağa kalkıp 'Amerikalıyım, kendi kaderimi kendim çizerim, daha iyisini hak ediyorum, çocuklarım daha iyisini hak ediyor, ailem daha iyisini hak ediyor, ülkem daha iyisini hak ediyor' deme zamanı. Bu, bizim durduğumuz nokta” dedi. Seçmenlere 4 yıl önce “değişim ve umut” gibi güçlü sloganlar sunulduğunu ifade eden Romney, seçmenlere seslenerek, “Eğer, Obama için oy verirken heyecan hissettiyseniz, o, bugün de Başkan Obama iken aynı heyecanı hissetmeniz gerekmez miydi? En iyi hisleriniz sadece ona oy verdiğiniz günde kaldı ise, başkan olarak onun yaptığı işlerde bir şeylerin yanlış olduğunu biliyorsunuz” dedi.

Obama'yı deneyimsizlikle suçladı...
Obama'nın neredeyse hiçbir işadamlığı deneyimi olmadığını söyleyen Romney, kendisinin ise Amerika'nın nasıl çalıştığına dair gerçek dersi, deneyimlerden edindiğini kaydetti. Romney, Demokratlar tarafından istihdamı yurt dışına taşıyan şirketlere danışmanlık yaptığı gerekçesiyle ciddi biçimde eleştirilen şirketi Bain Capital'den de bahsederek, şirketi sayesinde bugünün büyük bazı Amerikan firmalarının hayatta kaldığını ve güçlendiğini, Obama kampanyası ve Michelle Obama'nın da bu şirketlerden alışveriş yaptığını söyledi. Romney, Obama kampanyasının Bain Capital'in aleyhindeki reklam ve açıklamalarını, “başarıya saldırı” olarak nitelendirdi. 

ABD'de Jimmy Carter ve Obama dışında, ikinci dönem başkanlığı talep eden her başkanın halka “4 yıl öncesinden daha iyi konumdasınız” diyebildiğini söyleyen Romney, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Obama, bizden sabır isteyebilir, Obama, bize bunun başkasının hatası olduğunu ve gelecek 4 yılda bunu düzelteceğini söyleyebilir ama bu başkan bize, göreve geldiğinden bu güne daha iyi durumda olduğunuzu söyleyemez. Amerika sabır gösterdi, bu başkanı iyi dileklerle destekledi. Fakat bugün bu sayfayı değiştirmenin, ayrılıkları ve karşılıklı suçlamaları bir kenara bırakmanın, neler olabilirdi demeyip, neler olabileceğine bakmanın zamanı geldi. Şimdi, Amerikan'nın umudunu yeniden onarma zamanı”. 

Romney, ayrıca, “Geleceklerinin geçmişlerinden daha iyi olmayacağına inanan Amerika'nın çoğunluğuna şunu garanti edebilirim: Eğer Obama yeniden seçilirse, haklı çıkacaksınız” dedi.

12 milyon istihdam sözü...
Amerika'nın ihtiyacı olanın “iş, çok fazla iş” olduğunu belirten Romney, özellikle Obama'nın arkasına almaya çalıştığı orta sınıfa seslenmeyi ihmal etmedi. Obama'nın orta sınıfı parçaladığını, istihdamı artırmak yerine bastırdığını savunan Romney, kendisinin orta sınıfa vergileri artırmayacağını kaydetti. Romney, ülkeye daha iyi bir gelecek inşa etmek için başkanlığa aday olduğunu, başkan olması halinde 12 milyon yeni istihdam yaratacak plana sahip olduğunu belirterek, bu noktada, kendisi ve yardımcısı Paul Ryan'ın 5 adım ortaya koyduğunu belirtti. 

Romney, bu adımları şöyle sıraladı: 

“-Amerika, 2020 yılına kadar kendi enerji kaynaklarını değerlendirerek, enerji bağımsızlığına kavuşacak,
-Vatandaşlara, bugün ve yarının meslekleri için gereken yetenekler sağlanacak,
-Yeni ticaret anlaşmaları yapılarak, ticaretin ABD'nin yararına işlemesi sağlanacak,
-Bütçe açığı azaltılıp, dengeli bütçe oluşturulacak,
-Küçük işletmelere en çok zarar veren düzenlemeler basitleştirilip, modernize edilecek, vergiler azaltılacak ve sağlık reformu kaldırılacak”.

“İş turu, özür turu değil”
Romney, özellikle aşırı muhafazakarlar olmak üzere, Cumhuriyetçi seçmenlerin her kesimine ulaşmak için sosyal konularda da sözler verdi. Son günlerin tartışılan konularından kürtaj ile ilgili olarak, “yaşamın kutsallığını koruyacağım” diyen Romney, eşcinsel evlililiğe karşıtlığını “evlilik kurumunu onurlandıracağım” sözleriyle dile getirdi. Romney, “Obama, okyanusların seviyesinin yükselmesini azaltmaya başlatma ve dünyayı iyileştirme sözü verdi, Benim sözüm ise size ve sizin ailenize yardım etmek” dedi. Dış politika konusuna da giren Romney, “Ben başkanlık turuma, iş turuyla başlayacağım, Obama ise özür turuyla başladı” dedi.

“İsrail gibi müttefikleri ortada bıraktı”
Obama'nın El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesini sağladığını ama İran'ın nükleer tehdidi nedeniyle bugün Amerika'nın daha az güvende olduğunu savunan Romney, şöyle devam etti: 

“Obama, İsrail gibi müttefikleri ortada bırakırken, Castro'nun Küba'sına bile yaptırımları gevşetti. Füze savunma taahhütlerimizden uzaklaşarak Polonya'daki dostlarımızı terk etti. Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, seçimlerden sonra, istediği esnekliği sağlamaya hevesli. Benim yönetimimde ise dostlarımız daha fazla sadakat görecek ve Putin ise daha az esneklik ve dik duruş görecek. Amerika'nın demokratik ideallerini onurlandıracağız, çünkü özgür bir dünya daha barışçıl bir dünyadır. Bu, Truman ve Reagan'ın iki partili dış politika mirası ve benim başkanlığımda buna geri döneceğiz”.

Hayat hikayesinden bahsetti
Halka seslenerek, şimdi Amerika'nın bir seçim, karar zamanı içinde olduğunu, bu nedenle de kendisi hakkında daha çok şey bilmeye ihtiyaçları olduğunu belirten Romney, bu nedenle hayat hikayesini de anlattı. Babasının Amerika'ya geliş hikayesi, Mormon olmalarından bahseden Romney, evlendiğinde de eşi Ann ile yaşantılarından bahsederken duygulandı. Eşi Ann'in 5 çocuğa annelik yapmasının kendi yaptığı işten daha zor ve önemli olduğunu dile getiren Romney, böylece daha çok ABD Başkanı Barack Obama'ya eğilimli kadın seçmenlerin gönlünü çelmeye çalıştı. 

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan yardımcı adayı Paul Ryan'dan övgüyle bahseden Romney, dünkü konuşmasında kendisinin çok eski tarz müzikleri dinlediği yönünde espri yapan Ryan'a, “Hala kendi ipodumdaki şarkıları dinlemeyi seviyorum” diye karşılık verdi. Romney'nin konuşması sırasında, seyirciler arasındaki bir grubun pankartlar açarak ve sloganlar atarak protesto gösterisi yapması dikkati çekti ama protestocu grup, korumalar tarafından hemen salondan çıkarıldı. (AA)