Rousseff'den reform sözü

Brezilya lideri Rousseff ulaşım ve eğitimde reform sözü verip "Barışçıl protestocuların liderleri ile görüşeceğim" derken, 2014 Dünya Kupası masraflarını devletin karşılamadığını vurguladı.

Brezilya’da, toplu taşıma zammıyla başlayıp hükümet karşıtı gösterilere dönüşen protestolar sürerken, Devlet Başkanı Dilma Rousseff, gerginliği bitirmeyi amaçlayan bir reform planı açıkladı. Perşembe günü 100’den fazla kentte 1 milyon kişinin sokağa dökülmesinden sonra kabinesini toplayan Rousseff, ülkede toplu taşımanın geliştirilmesine ilişkin plan hazırlayacağını ve petrol gelirlerinin eğitimde kullanılacağını söyledi. Rousseff, bir diğer tepki konusu yolsuzluklara dair “Daha şeffaf ve yanlışlıklara karşı daha dirençli kurumlar istiyorum” mesajı verdi. Önceden kaydedilmiş açıklaması televizyon ve radyodan yayımlanan Rousseff yine yatıştırıcı bir ton kullandı. 

Polis şiddetine değinmedi 

“Barışçıl gösteri güçlü demokrasinin parçasıdır ancak şiddet olaylarına asla müsamaha gösteremeyiz” diyen Rousseff’in, polisin eylemcilere yönelik şiddetine değinmemesi ise dikkat çekti: “Hükümetimin değişim isteyen demokrat sesleri dinlediğini yinelemek istiyorum. Barışçıl şekilde sokağa çıkanlar, endişe ve taleplerinizi dinliyorum. Barışçıl grupların liderleriyle görüşeceğim. Biz liderler, sokağın sesine saygı göstermeliyiz. Bu seslere ortalığı karıştırmaya çalışan bazı grupların gürültüsünün karışmasına da izin veremeyiz.”
Rousseff tepkilerin yöneldiği 2014 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmalarını da savundu: ”Masraf bütçeden değil spor tesislerinden faydalanacak şirketlerce karşılanacak. Halkımın vergilerinin, sağlık ve eğitim yerine kupaya harcanmasına izin vermem. Ancak gelecek yıl konuklarımızı saygıyla ağırlayacağız .” 

Ölü sayısı ikiye çıktı 

Bu arada Belem’de eylem sonrası çalışırken gazdan etkilenen temizlik işçisi Cleonice Vieira Moraes’in yaşamını yitirmesiyle ölü sayısı 2‘ye çıktı.  BRASILIA /AP-REUTERS-BBC