Rousseff'ten beş öneri

Rousseff'ten beş öneri
Rousseff'ten beş öneri
Sokağa kulak veren Brezilya lideri, anayasa değişikliği için kurucu meclis ve ulaşıma 25 milyar $ yatırımı da öngören bir çözüm paketi açıkladı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ülkede geçen hafta 100’den fazla kentte 1.2 milyon kişiyi sokağa döken eylemlerin ardından söz verdiği gibi protestocuların temsilcileriyle bir araya geldi. Önceki günkü görüşmede Rousseff, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesini öngören ‘beş antlaşma’ adını verdiği planlarını açıkladı. Ancak toplantı sonrasında konuşan Bedava Bilet Hareketi (Passe Livre-MPL) temsilcileri ise ‘hükümetle diyalog kapısı açılmış olsa da somut adımlar önerilmediğini ve bu sebeple mücadeleyi sürdüreceklerini’ belirtti. Toplu taşımaya 20 sentlik zam ve Dünya Kupası’na aşırı harcama yüzünden çıkan protestolar ise sürüyor.

Yabancı doktorlar gelecek

Rousseff, ‘beş antlaşma’ adlı planı kapsamında siyasi reform, mali sorumluluk, sağlık, ulaşım ve eğitime daha çok para harcanmasını öngören beş öneri gündeme getirdi. Rousseff’in en somut önerisi ise toplu taşımanın iyileştirilmesi için 25 milyar dolarlık yatırım taahhüt etmesi oldu. Bu yatırımda önceliğin metro sistemlerinin inşa edilmesi olduğu belirtildi. Rousseff’in öne çıkan bir diğer önerisi ise anayasada değişiklikler yapacak bir kurucu meclis seçilmesi için referanduma gidilmesi oldu. Mali sorumluluğa ihtiyaç olduğunu vurgulayıp yolsuzluklara daha sert cezalar verilmesini gündeme getiren Rousseff, eğitim ve sağlığa da daha fazla yatırım sözü verdi. Brezilya lideri, petrol gelirlerinin eğitime aktarılması ve sağlık sisteminin iyileştirilmesi için yabancı doktorların istihdam edilmesi önerilerini de yineledi.

Göstericiler tatmin olmadı

Rousseff, MPL’den sonra da belediye başkanları ve eyalet valileriyle bir araya geldi. Brezilya lideri yine uzlaşmacı bir dil benimsedi: “Hükümetim sokakların değişim isteyen demokratik seslerini dinliyor. Sokağın seslerini duymayı öğrenmeliyiz. Sokaklar bize, daha kaliteli kamu hizmetleri ile yolsuzlukla mücadelede daha etkin önlemler talep ettiklerini söylüyor. Halkımızla beraber sorunlara çözüm bulabileceğimizi biliyoruz.” MPL ise önerilerden pek tatmin olmadı. MPL temsilcilerinden Mayara Longo Vivian, diyaloğa açık olduklarını vurgularken, “Rousseff hiçbir somut önlem önermedi. Bu sebeple protestolar, taleplerimiz karşılanana kadar sürecek. Ücretsiz toplu ulaşım için mücadele bitmeyecek” dedi.

Kongre onayı şart

Bu arada uzmanlar da, Rousseff’in siyasi reform için referandum önerisiyle ilgili Kongre’den onay çıkması gerektiğine dikkat çekti. Çokpartili bir koalisyon hükümetini yöneten Rousseff’in lideri olduğu İşçi Partisi’nin tek başına mutlak çoğunluğa sahip olmadığını belirten uzmanlar, kurucu meclis kurulmasının uzun süreceğini vurguladı.
Öte yandan süren eylemler kapsamında önceki gün Porto Alegre’de 10 bin, Rio de Janeiro’da 2 bin kişi sokağa çıkarken, Goias eyaletindeki protestolarda can kaybı yaşandı. Cristalina kentinde bir otomobilin barikata çarpması sonucu iki kadın eylemci hayatını kaybetti. Böylece eylemlerde ölü sayısı dörde yükselirken, polis ‘bir ana yolu kapatmaya çalışan iki kadına çarpıp kaçan sürücünün arandığını’ açıkladı.