RT işin içine Türkiye'yi de karıştırdı

CNN ve Sunday Times'ın, İsrail'in Suriye'de Rus füzelerini imha ettiği haberiyle ilgili Russia Today "Türkiye'de bir üs kullanıldı" iddiasını ortaya attı. Davutoğlu haberi 'ihanet' olarak niteledi.

CNN’in geçen hafta ortaya attığı, Sunday Times’ın hafta sonu detaylandırdığı İsrail’in 5 Temmuz’da Suriye’de Rus yapımı 50 füzeyi imha ettiği iddiasına Russia Today (RT) Türkiye ’yi de kattı. Rusya’nın İngilizce yayın yapan televizyonu RT, İsrail’in Lazkiye kıyısında Yakhont P-800 tipi 50 gemisavar füzenin bulunduğu depoyu vurduğuna dair haberle ilgili “Suriye’yi denizden vuran İsrail uçakları Türkiye’den havalandı” iddiasında bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise haberi yalanlayarak “Bu habere inanıp yayanlar da ihanet içindedir” diye çıkıştı.
RT muhabiri Paula Slier “Kaynağımız İsrail savaş uçaklarının Suriye’nin hava sahasından uzak durup Suriye için meşru hedef olmaktan kaçınmak için Türkiye’den bir üsten ayrıldığını ve deniz üzerinden Lazkiye’ye yaklaştığını söylüyor” dedi. Haberde “Eğer teyit edilirse Türkiye’nin Müslüman bir ülkeye saldırısında İsrail’e destek verdiğine dair haber Ankara için ciddi sıkıntıya yol açabilir” yorumunu yaptı. RT, İsrail Başbakanlık ofisinin iddiayla ilgili “Sizin yayınınızın bir parçası olmayız” yanıtını verdiğini, Savunma Bakanlığı sözcüsünün de yorum yapmayı reddettiğini aktardı. 

‘Türkiye’ye ihtiyaç yok’

RT ayrıca Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) sözcüsü Kasım Saadeddin’in Reuters’a çok büyük bir patlama olduğunu belirterek “Saldırıyı düzenleyen ÖSO değil. Bu asilerin düzenleyebileceği bir saldırı değil. Bu saldırı ya havadan ya da uzun menzilli füzelerle düzenlendi” dediğini hatırlattı. İsrail Savunma Bakanlığı’na yakın olduğu söylenen Newsru.co.il de şu yorumu yaptı: “Bu haberin doğruluğu birkaç nedenle sorgulanabilir. İlki İsrail’in Lazkiye’nin batısına ulaşmak için Türkiye’de bir üsse ihtiyacı yok. İkincisi Türkiye mevcut koşullarda hiçbir şekilde İsrail’in Suriye’ye operasyonuna destek sağlamaz. Üçüncüsü İsrail’in Suriye’yi vurduğu kanıtlanmış değil. Şam yönetimi de bu konuda açıklama yapmadı.”

‘İnanan ve yayan haindir’

Davutoğlu ise NTV’ye özel röportajında habere çok sert tepki verdi: “Bu hiçbir karşılığı olmayan, tamamıyla yalan, hiçbir gerçek payı olmayan bir haberdir. Bu habere inanıp yayanlar da ihanet içindedir.” Davutoğlu, bu tür haberlerin temel amacının ise Türkiye’yi itibarsızlaştırmak olduğunu söyledi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dün CBS’ye demecinde saldırıyı teyit ya da inkârdan kaçınarak “Politikam tehlikeli silahların Hizbullah ya da diğer terör örgütlerine transferinin önlenmesidir. Ve ne yaptığımızı ve ne yapmadığımızı söylemek gibi bir alışkanlığım yok” demişti. (İSTANBUL / RT-NTV-AP-AA)

‘First lady’ Suriye için orduyla karşı karşıya


Britanya Başbakanı David Cameron komutanların radikal grupların güçleneceği ve uzun vadede ulusal güvenliğin tehlikeye gireceği uyarısı üzerine Suriyeli muhalifleri silahlandırma planından vazgeçti. Komutanlar uçuşa yasak bölge fikrine de karşı çıktı. Times gazetesi ise bir bakanın, Suriye konusunda Cameron’ın ‘savaş yanlısı’ gibi görülen duruşunun arkasındaki ‘en büyük nedenin’ eşi Samantha olduğunu söylediğini yazdı. (LONDRA/ TELEGRAPH)