Ruhani 6 ayda sonuç hedefliyor

Ruhani 6 ayda sonuç hedefliyor
Ruhani 6 ayda sonuç hedefliyor

BM Genel Kurulu’nda dikkatleri üzerine çeken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Batı ile diyalog çabasını yinelerken dün BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan ‘E3+3’ grubuyla yeniden başlayan nükleer müzakerelerden 3 ile 6 arasında sonuç almak istediklerini açıkladı.
Washington Post’a konuşan Ruhani “Nükleer program konusunda çözüm süreci yıllar değil aylar sürmeli. Makul bir süre içinde çözüm bulunmalı. Tercihimiz sorunun 3 ay içinde çözülmesi ama 6 ay da bizim için iyi. Hükümetin kararı da bu yönde” dedi. Ruhani, dini lider Ayetullah Hamaney’in kendisine tam yetki verdiğini vurguladı. Ruhani, PBS kanalında Charlie Rose’un konuğu olduğunda da nükleer programın ülkesi için ‘ulusal gurur’ meselesi haline geldiğini ve İran’ın bomba üretmek niyetinde olmadığını kanıtlamak için geniş çaplı ‘şeffaf önlemler’ önermeye hazır olduğunu söyledi. Buna karşın nükleer programlarının uluslararası hukuka tamamiyle uygun olduğunu bir kez daha yineleyen Ruhani “Bu gerçeği kabullendikleri an tüm sorun çözülmüş olacak” dedi. Ruhani Suriye meselesiyle ilgili olarak da “Suriye’de kimyasal silah tesisleri olan teröristlerin olduğu bilgisini daha önce ABD ile paylaşmıştık” dedi. Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise uranyum zenginleştirme programı için Çin, Rusya, Almanya, Britanya ve Fransa dışişleri bakanları ile görüştü.

Suriye çağrısı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Ruhani ile bir görüşme yaptı. İran’daki seçimlerin ardından Ruhani ile ilk kez görüşen Gül, 40 dakika süren buluşmanın ‘olumlu, yapıcı ve sıcak’ geçtiğini belirtti. Gül, İran’ın son dönemlerdeki söyleminin devam ettirilmesinin ülkenin ve halkın yararına olacağı ve uluslararası alanda daha olumlu bir algı yaratacağı kanaatinde olduğunu söyledi. Liderler ikili ilişkilerin de güçlendirilmesi ve geliştirilmesinin önemine değinirken üst düzey karşılıklı ziyaretlerin sıklaştırılmasının buna hizmet edeceğinin altı çizildi. Görüşmede ‘kendi kendini yok etmekte olan’ Suriye’de yaşanan insanlık dramının sona erdirilmesi için yakın işbirliğinin önemi de vurgulandı. Diplomatik kaynakların İran’ın daha yapıcı bir yaklaşım sergilediğini ve Türkiye ile işbirliğini arttırmak istediğini belirttiği görüşmeye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı.

Esad: BM kararından korkmuyorum

BM’nin kimyasal silah denetçileri Şam’a dönerken Suriye lideri Beşşar Esad ellerindeki kimyasal silah stokunun tasfiyesine ilişkin anlaşmanın hayata geçirilmesinin önünde hükümet tarafından ‘hiçbir engel olmadığını’ söylerken “Suriye genelde altına imzasını attığı anlaşmalara uyar” dedi. Venezüella kanalı Telesur’a konuşan Esad, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) kimyasal silahlarla ilgili bilgileri göndermeye başladıklarını söyledi. ABD Başkan Barack Obama yönetimini ‘yalan üretmekle’ suçlayan Esad “Bu kez bahaneleri kimyasal silahtı. Gelecek sefer başka bir şey bulacaklar” dedi. Esad, BM Güvenlik Konseyi’nin güç kullanımına yeşil ışık yakan BM Sözleşmesi’nin 7. Şartı çerçevesinde bir karar tasarısını kabul etmesinden de korkmadığını söyledi. {ŞAM/ AP}