Ruhani: Anlaşmayı yaptırımlar kaldırılırsa imzalayacağız

Ruhani: Anlaşmayı yaptırımlar kaldırılırsa imzalayacağız
Ruhani: Anlaşmayı yaptırımlar kaldırılırsa imzalayacağız
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer uzlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Ruhani, yaptırımların kaldırılmasının önemini vurgulayarak, 'Anlaşmayı yaptırımlar kaldırılırsa imzalayacağız' dedi.

RADİKAL – İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ve Almanya ’dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında, İsviçre’nin Lozan kentinde varılan nükleer uzlaşı hakkında açıklamalarda bulundu. Ruhani, anlaşmanın kilit maddelerinden biri olan yaptırımların kaldırılmasının önemini vurguladı.

Russia Today’de yer alan habere göre, anlaşmayı yaptırımlar kaldırılmadan imzalamayacağını söyleyen Ruhani, “Eğer aynı gün yaptırımların tamamı kaldırılmazsa herhangi bir anlaşmayı imzalamayacağız. Nükleer müzakerelere dahil olan tüm taraflar için kazan kazan durumu olan bir anlaşma istiyoruz” dedi.

İran'ın 'Lozan'ı: Anlaşma hakkında her şey!

Ruhani: Kazan-kazan durumunu benimsiyoruz

TAHRAN VE WASHINGTON'DAN FARKLI AÇIKLAMALAR

Washington ve Tahran, yaptırımların kaldırılması konusunda farklı açıklamalarda bulunuyor. Tahran, tüm yaptırımların aynı anda kaldırılacağını belirtirken, Washington yaptırımların aşamalı olarak, İran’ın anlaşmaya uyduğunun kanıtlanması halinde kaldırılacağını ifade ediyor.

Obama: İran'ın İsrail'i tanımasını şart koşmayacağız

İsrail Savunma Bakanı Yaalon: İran'la nükleer uzlaşma tarihi hata