Ruhani en elzem desteği kaptı

Ruhani en elzem desteği kaptı
Ruhani en elzem desteği kaptı
İran'ın dini lideri Hamaney, Ruhani'nin 'ABD ziyaretindeki faaliyetlerine önem atfettiğini' açıklarken, 'bazı uygunsuz şeyler yaşandığı' eleştirisi de getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin ABD ziyaretinde somutlaşan dışa açılma hamleleri ülkesinde hem destek hem tepki toplarken, ‘en üst düzey makamdan’ beklenen yorum da dün geldi. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney, Ruhani’nin BM Genel Kurulu’na hitap etmesinin yanı sıra nükleer müzakerelerin yeniden başlatılmasını sağladığı ve ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştüğü ziyarete dair ilk yorumunda, ‘ihtiyatlı bir destek’ sundu. Hamaney, Ruhani’nin geçen ayki ziyareti sırasında ABD ve Batı’yla ilişkilerin normalleşmesi yolundaki açılımlarına destek verirken, İran’ın ABD’ye güvenmediğini de vurguladı.
Ruhani, ABD’den dönüşünde Tahran’da protestolarla karşılanırken, Hamaney’e bağlı Devrim Muhafızları’nın Komutanı General Muhammed Ali Caferi, ‘telefon görüşmesinin gerçekleşmemesi gerektiğini’ savunmuştu. Ancak çarşamba günü de çoğunluğu Hamaney’e sadık isimlerden oluşan İran meclisindeki 290 vekilden 230’u Ruhani’ye destek mesajı içeren bir açıklama imzalamıştı.

“ABD’ye güvenmiyoruz”

Hamaney’in kendi sitesinde yayımlanan açıklamasında destek ifadeleri dikkat çekti. Hamaney, “Hükümetin diplomatik inisiyatifini destekliyoruz ve ziyaretindeki faaliyetlerine önem atfediyoruz” dedi. Ancak Hamaney, bu destek ifadelerinin yanı sıra ‘ziyaret sırasında yaşananlardan bazılarının uygunsuz olduğunu’ da söyledi. Dini lider, ‘uygunsuz’ bulduğunun ne olduğuna açıklık getirmezken, Obama-Ruhani arasındaki telefon konuşmasına atıf yaptığı yorumları ağırlıktaydı.
Hamaney ayrıca, ‘Büyük Şeytan’ ABD’ye yönelik kuşkularının baki olduğunu da vurguladı. İran yönetimine değil asıl ABD’ye güvenmediği mesajını veren Hamaney, buna gerekçe olarak da İsrail ’i gösterdi: “Amerikalılar konusunda karamsarız. Onlara hiç güvenmiyoruz. ABD hükümeti güvenilmezdir, kibirlidir ve verdiği sözleri de tutmaz. ABD yönetimi, uluslararası Siyonizm ağı tarafından ele geçirilmiş bir hükümettir ve bu sebeple gaspçı (İsrail) rejime katlanması ve ona karşı esneklik göstermesi gerekmektedir.”
İran’ın dini lideri, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya da sert bir uyarıda bulunmaktan geri durmadı. Netanyahu’nun ‘İran’ın nükleer bomba edinmesini engellemek için İsrail’in gerekirse tek başına askeri müdahaleye hazır olduğu’ yönündeki açıklamasına atıf yapan Hamaney şunları söyledi: “İran ulusunun düşmanlarından üst üste ve iğrenç tehditler duyuyoruz. Herhangi bir kötülüğe yanıtımız ciddi ve sert olacaktır.”