Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti

Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti
Ruhani: Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, verdiği söyleşide liderlerin Suriye lideri Esad hakkındaki söylem değişimini yorumlayarak, 'Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti' ifadesini kullandı.

RADİKAL - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, CNN International kanalında dün akşam Christiane Amanpour’un sorularını yanıtladı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’ta bulunan Ruhani, bölgedeki gelişmeleri ve ABD 'yle varılan nükleer anlaşmayı değerlendirdi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, verdiği söyleşide 'Herkes Esad'ın kalmasını kabul etti' diyen Ruhani sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Şu an İran, ABD’yle direkt olarak Suriye konusunda karşılıklı görüşmelerde bulunmuyor. Fakat eş zamanlı olarak AB ve yanı sıra diğer ülkelerle Suriye konusu görüşülüyor. Bu taraflar da ABD’yle karşılıklı müzakere halinde. Yani belki direkt görüşme olmasa da görüşme var... Bana kalırsa bugün herkes, teröristlerle mücadele edebilelim diye, Beşşar Esad’ın yönetimde kalmasını kabul etmiş durumda.

Nasrallah: Şam'ı ele geçirmek isteyenler sendelemeye başladı

Bununla birlikte, bu hareket çeşitli kademelerde başarılı olup, teröristleri adım adım üslerinden defetmeye başladıktan sonra muhaliflerin seslerine kulak vermek gibi diğer planlar fiiliyata geçirilmeli."

Putin: Suriye ordusuyla savaşanlar muhalif değil, terörist

'CUMHURİYETÇİLER İRAN'IN YERİNİ HARİTADA GÖSTEREMEZ'

Öte yandan Ruhani, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya karşı çıkan Cumhuriyetçi başkan adaylarına da tepki gösterdi. İran lideri, “Onlar İran’ın yerini haritada bile gösteremez” dedi. 

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Putin'in IŞİD planını desteklemeye hazırız

Ruhani, "Bazen vakit buldukça canlı yayında izliyorum. Bazılarını oldukça gülünç buluyorum. Konuştukları şeyler oldukça tuhaf. Bazıları Tahran'ın yerini bilmez. Bazıları İran'ın yerini haritada gösteremez. Dolayısıyla söyledikleri şeyler gerçeklerden çok uzak. İran halkı bu konuşmalara eğlence gözüyle bakıyor ve komik buluyor" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Geçiş sürecinde belki Esed ile gidilme gibi bir şey olabilir

'BUNU SADECE SADDAM YAPARDI'

P5+1 ülkeleriyle imzalanan nihai nükleer anlaşmaya karşı çıkan Cumhuriyetçi başkan aday adaylarının "anlaşmayı yırtıp atacaklarını" söylemelerine atıfta bulunan Ruhani, "Bunu sadece Saddam yapardı. Saddam Hüseyin 1980 yılında İran'la bir anlaşma imzalamış sonrasında ise bu anlaşmayı paramparça ederek İran'a saldırmıştı" dedi. 

Eğit-donat komutanı silahları Nusra Cephesi'ne teslim etti!

Ruhani sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdiki hükümetin yerini alacak olan yeni hükümet yapılan anlaşmayı devam ettirmelidir. Aksi taktirde bu hükümet ve tüm ülke uluslararası alanda güvenirliğini kaybeder."

Cameron: Esad Suriye'de geçici hükümetin parçası olabilir

Avustralya: Esad çözümün parçası

Özdemir: Yardımcı olacaksa Esad'la konuşulmalı

Merkel: Esad'la görüşülmeli