Ruhani: Hükümet halkın öğretmeni değil

Ruhani: Hükümet halkın öğretmeni değil
Ruhani: Hükümet halkın öğretmeni değil
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesindeki İslami giyim kuşam kurallarına aykırı hareket edenler konusunda polisin en son aşamada müdahale etmesi gerektiğini bildirdi.

TAHRAN - Polis Akademisi öğrencilerine konuşan Ruhani, “Hicap ve giyim kuşam konusunda bir uyarı yapılması gerek görülüyorsa bu görev okullarda, üniversitelerde, camilerde ve medreselerde yerine getirilmelidir. Polis uyarısı son aşamada uygulamalıdır” dedi.
İran cumhurbaşkanı, “Ne polis ve ne de hükümet halkın öğretmeni değiller ve halk da öğrenci değil” açıklamasında bulundu. Polisin fiziki olarak toplumda daha az kendini his ettirmesi gerektiğine vurgu yapan Ruhani, “Polis, toplumdaki fiziki varlığını daha az hissettirip etkinliğini daha çok arttırırsa kültür sever toplumumuz için daha güzel olur” ifadelerini kullandı. İran’da yasaların belirlediği İslami giyim kuşam tarzına aykırı giyinmek suç sayılıyor. Özelikle büyük şehirlerin işlek caddeleri, alışveriş ve eğlence merkezleri, ahlak polislerince sık sık denetleniyor. (dha)