Ruhani: Kazan-kazan durumunu benimsiyoruz

Ruhani: Kazan-kazan durumunu benimsiyoruz
Ruhani: Kazan-kazan durumunu benimsiyoruz
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ile Batı'nın nükleer anlaşmada çerçeve plan üzerinde uzlaşıldığını açıklamasından yaklaşık 24 saat sonra yaptığı açıklamada, yeni bir dönem başladığına vurgu yaptı ve İran içinde muhafazakarlardan gelen eleştirilere yanıt verdi.

RADİKAL - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ve Almanya 'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında dün akşam saatlerinde varılan uzlaşı hakkında açıklamalarda bulundu. Ruhani'nin, Tahran'da kürsüden konuşurken mesajları eşzamanlı olarak Twitter hesabından da yazılı yayınlandı. Ruhani "İşbirliği anlaşmasıyla yeni bir dönem başlıyor kazan-kazan durumu sağlayan, karşılıklı saygıya dayanan yaklaşım benimsiyoruz" dedi.

Ruhani, "Karşı taraf verdiği sözleri tutarsa İran da tutar. Verilen sözler tutulmazsa diğer seçenekler de masada olur" ifadesini kullandı. İran Cumhurbaşkanı İran'da özellikle muhafazakar kesimden gelen eleştirilere cevap niteliği taşıyan ifadeler de kullandı. "Yaptırımların amacı İran'ı masaya getirmek değil, İran'ın teslim olmasını sağlamaktı. Yaptırımların İran'ı masaya getirdiği söylemleri temelsizdir" dedi.

İran'da muhafazakarlar nükleer anlaşmaya tepkili

Dünya ülkelerinin bu anlaşmayla uranyumun İran'da zenginleştirilebileceğini kabul ettiğini söyledi. Ruhani İran'ın uranyum zenginleştirme programının kimseye tehdit olmadığını da ifade etti. (CNN Türk) 

Çavuşoğlu: Nükleer uzlaşma sağlandığı için çok mutluyuz

Netanyahu'dan Obama'ya: Nükleer anlaşma İsrail'in varlığına tehdit

Tahran'da nükleer anlaşma kutlaması

Obama uzlaşıyı 'tarihi' olarak nitelendirdi

İsrail: Nükleer İran'a karşı askeri güç masada