Ruhani: Ortadoğu'da barış için İran'la işbirliği gerek

Ruhani: Ortadoğu'da barış için İran'la işbirliği gerek
Ruhani: Ortadoğu'da barış için İran'la işbirliği gerek
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'İslam Devrimi'nin 36'ncı yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Batılı ülkelere nükleer müzakerelerle ilgili mesaj gönderdi ve 'İran, bölgede ve dünyada barış ve istikrarın sağlanması için masada bulunuyor' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'İslam Devrimi’nin 36'ncı yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada ülkesinin "Batı'nın baskılarından korkmadığını" ifade etti. Ruhani, Ortadoğu ’da istikrar ve barışın sağlanmasının İran’la işbirliği yapmaktan geçtiğini söyledi.

İran’da 1979’da Ayetullah Humeyni önderliğinde yapılan 'İslam Devrimi’nin 36'ncı yıldönümü ülke genelinde yapılan çeşitli etkinlikle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde ülkenin birçok kentinde yürüyüşler düzenlendi. Başkent Tahran’daki Azadi (Özgürlük) Meydanı’nda toplanan kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran halkının "baskı ve yaptırımlardan korkmadığını" kaydetti. Batılı ülkelerle yürütülen nükleer müzakerelerden "İran milletinin izzetini içeren bir anlaşma yapılmasını" istediklerini söyleyen Ruhani, “İran’ın baskı ve yaptırımlardan dolayı müzakere masasında oturduğunu söyleyenler, yalan söylüyor. İran, bölgede ve dünyada barış ve istikrarın sağlanması için masada bulunuyor” diye konuştu.

İran uzaya uydu gönderdi


Bölgede devam eden şiddet olaylarına da değinen İran Cumhurbaşkanı, “Ortadoğu’da barış ve istikrar sağlanacak, terörün kökü kazınacaksa bu İran’ın bulunmasından geçer. Irak , Suriye , Lübnan ve Yemen’de terörist guruplara karşı bu ülke halklarına yardım eden güç, İran İslam Cumhuriyet’iydi” dedi. (DHA)

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ofisine metroyla gitti

IŞİD, İranlı generali Irak'ta öldürdü