Ruhani: Suriye ve Yemen'de demokrasinin hakim olmasına yardım etmeye hazırız

Ruhani: Suriye ve Yemen'de demokrasinin hakim olmasına yardım etmeye hazırız
Ruhani: Suriye ve Yemen'de demokrasinin hakim olmasına yardım etmeye hazırız
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada, 'Irak ve Afganistan'da demokrasinin oturmasına yardım ettiğimiz gibi, Suriye ve Yemen'de de demokrasinin hakim olmasına yardım etmeye hazırız' ifadesini kullandı.

RADİKAL - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında Mina'daki izdiham nedeniyle Suudi Arabistan'ı eleştirerek, olayın nedenlerinin soruşturulmasını istedi. "Hacda ölenlerin yasını tutan bir millet adına konuşuyorum" ifadesini kullanan Ruhani, "Manevi bir amaçla toplanan yaşlı, genç , kadın , erkek Müslümanlar, beceriksizlik ve kötü yönetimin kurbanı oldu. Hesap verme olmadığı için kayıpların kimlikleri bile belirlenemedi ve cenazelerin ailelere hızlı bir şekilde ulaştırılması sağlanamadı" diye konuştu.

Ruhani, dünyanın dört bir yanından gelen masum insanların ölmesi ve yaralanmasının doğal afet gibi değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Konuşmasında İran ile P5+1 arasındaki nükleer anlaşmaya da değinen Ruhani, İran'ın nükleer silah yapmaya niyeti olmadığını savunarak BMGK'nın uyguladığı yaptırımların "haksız ve adaletsiz" olduğunu öne sürdü.

Putin: Rusya'nın diktatöre ihtiyacı yok

Nükleer silaha halen sahip olan ülkelerin bu silahları imha etmesini beklediklerini kaydeden Ruhani, Ortadoğu 'nun nükleer silahlardan arındırılmasını da isteyerek, "Siyonist rejimin" bunun önünde tek engel olmasının giderilmesini talep etti.

Zarif ve Obama tokalaştı

' SURİYE 'YE YARDIMA HAZIRIZ'

Ruhani, konuşmasında Suriye ve Yemen'deki çatışmalara da değinerek, terörizmle mücadelenin bağlayıcı bir uluslararası belge ile yapılmasını ve hiçbir ülkenin terörizmi diğer ülkelerin içişlerine müdahale için bahane etmemesini istedi.

Suriye'de tüm yollar Esad'a mı çıkıyor?

Terörizmin mağlup edilmesi ve demokrasinin getirilmesi için İran'ın yardıma hazır olduğunu dile getiren Ruhani, "Irak ve Afganistan'da demokrasinin oturmasına yardım ettiğimiz gibi, Suriye ve Yemen'de de demokrasinin hakim olmasına yardım etmeye hazırız" dedi. (AA)

Hollande: Esad çözümün parçası olamaz

Putin: Suriye hükümetiyle işbirliği yapmamak hata

Ban Ki-moon: Diplomatik tıkanıklık Suriye krizini kontrolden çıkardı