Ruhani: Yahudi Soykırımı kınanmalıdır

Ruhani: Yahudi Soykırımı kınanmalıdır
Ruhani: Yahudi Soykırımı kınanmalıdır
İran lideri Ruhani, Yahudi Soykırımı'nı 'insanlığa karşı işlenmiş suçlar' arasında saydı.

İran ’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, BM Genel Kurulu’nda ülkesinin nükleer programı konusunda ‘bir takvim çerçevesinde ve sonuç almaya yönelik müzakerelere başlamaya hazır olduğunu’ söylemesinin ardından CNN’de katıldığı bir programda da Yahudi Soykırımı’nı insanlığa karşı işlenmiş suçlar’ arasında saydı.

Obama: Saldırıyı Esad rejimi yaptı

CNN’de ünlü haberci Christiane Amanpour’la söyleşinde, selefi Mahmud Ahmedinejad’ın ‘Holocaust’u tanımadığına’ dair açıklamalarına ilişkin yorumu sorulan Ruhani şunları söyledi: “Daha önceden de söyledim: Ben tarihçi değilim. Holocaust’un farklı boyutları konusunda düşünmek tarihçilerin işidir. Ancak size genel olarak şunu söyleyebilirim: Tarih boyunca insanlığa karşı işlenmiş tüm suçlar; Nazilerin savaşta Yahudilere yaptığı dahil kınanmalıdır. Naziler Yahudilere karşı hangi suçu işlemişse biz bunu kınıyoruz. Bir can almak, Yahudi, Hristiyan ya da Müslüman olsun, birinin hayatına kast etmek, bizim için aynıdır. Ancak İran lideri, ‘bu tip bir suçun başkalarının topraklarını gasp ya da işgal etmeyi meşrulaştırmayacağını’ da vurgulayarak İsrail ’in Filistin işgalini eleştirmekten geri durmadı. Ruhani, “Bu da aynı şekilde kınanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gül, Ban Ki Moon'la görüştü


Ruhani, Amanpour’la söyleşisinde ayrıca ‘İran halkının dünyanın geri kalanıyla yeni bir ilişki dönemi başlatmak’ istediğini de vurguladı. Amerikan halkına İngilizce olarak seslenen Ruhani, “Amerikalılara şunu söylemek istiyorum: İran halkından Amerikan halkına barış ve dostluk getirdim” diye konuştu.