Ruhani'den başörtüsü açılımı

Ruhani'den başörtüsü açılımı
Ruhani'den başörtüsü açılımı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede uygulanan başörtüsü takma zorunluluğu politikası ve internet yasaklarını eleştirdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Toplumsal değerler ve başörtüsü takmanın asker ve polisle sağlanamayacağını bugüne kadar tecrübe ettik. Bu alanda askerin polisin yerine alimlerimiz, aydınlarımız ve üniversite hocalarımız olmalıdır. Biz nasıl bir teşvik metodu izliyoruz, askerle polisle mi? Bu işin başka bir yolu yok mu?" dedi.

'ZORLA OLMUYOR'

"İslam'ın iyiliği emretme ve kötülükten sakındırma (emr-i bil maruf nehyi ani'l münker) ilkesi uyarınca toplumsal ahlaki kuralların öncelikle eğitim yoluyla halka anlatılması sonra yasalarla güvence altına alınması gerektiğine" işaret eden Ruhani, "Allah'a yemin olsun ki, bugün yaşadığımız dünyada gençleri ikna etmekten başka bir yolumuz yok. Zorla olmuyor... Onu kapatmayla, bunu yasaklamakla netice alınmıyor. Duvar çekmek ve filtrelemekle işin hallolacağını zannediyoruz. Siz filtre uyguluyorsunuz, o da filtre kırma programı yapıyor. Bu sorunlar yasaklarla çözülmez, eğer çözülseydi bugüne kadar çözülürdü." dedi.

YOLSUZLUKLARLA MÜCADELE

Ruhani ayrıca yolsuzluklarla mücadelede ve ülkenin gelişmesi konusunda hiç bir şahıs ve makamdan korkmadan çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yer alan haberde Ruhani, horasan-ı Rezevi eyaletinin merkezi Meşhed kentinde, kentin ileri gelenlerine hitaben yaptığı konuşmada, "Devlet yolsuzluklarla mücadelede teknolojinin tüm imkanlarından istifade etmelidir" diye konuştu. (Milliyet)


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  İran

  ,

  İslam

  ,

  Milliyet

  ,

  Asker

  ,

  Bugün

  ,

  eğitim

  ,

  Resmi