Ruhani'den Fransa'ya tepki

Ruhani'den Fransa'ya tepki
Ruhani'den Fransa'ya tepki
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Fransız Dassault şirketinin Katar'a 24 adet savaş uçağı satmasına tepki göstererek 'Birileri silah fabrikasında çalışacak diye Bağdat, Şam ya da Sana'da insanlar ölsün mü' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı François Hollande, dün Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) katılan ilk Avrupalı lider olurken İran, Fransız Dassault şirketinin Katar’a 24 adet savaş uçağı satmasına tepki gösterdi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında isim vermeden “ Dünya bölgemizdeki sorunlara gülümsememeli. ABD 'li ya da Avrupalı ülkeler, bu ya da şu ülkeye silah sattıkları için gurur duymamalı. Milyarlarca dolar ya da Euro’luk silah sattıkları için gurur duyuyorlar. Böyle mi ülkelerinde istihdam yaratıyorlar? Birileri silah fabrikasında çalışacak diye Bağdat, Şam ya da Sana'da insanlar ölsün mü” diye sordu.

Fransa, Katar's 6.3 milyar euro'luk savaş uçağı sattı

ONUR KONUĞU HOLLANDE

İran ile S. Arabistan bölgede nüfuz savaşları yaşarken KİK Riyad’da toplandı. Suudi Kralı Selman, İran’ın ‘mezhepsel ayrılık’ yaratarak bölgede istikrarı bozmaya çalıştığını savundu. Suudi liderliğindeki Arap koalisyonu, Yemen’de Şii Husilerin ilerlemesini durdurmak için askeri operasyon başlatmıştı.

Katar’a 6.3 milyar euro’luk savaş uçağı satan Hollande ise Körfez ülkelerinin yanında yer aldığını söyledi. Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, S. Arabistan ve BAE’den oluşan KİK liderleri haftaya ABD Başkanı Obama tarafından bir zirvede ağırlanacak.

Senegal'den koalisyona destek kararı

'Bomba yapımında kullanılan gübre Türkiye'den IŞİD topraklarına gidiyor'