Ruhani'den Kürt açılımı

Ruhani'den Kürt açılımı
Ruhani'den Kürt açılımı
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'Kürt dili, edebiyatı ve kültürünü güçlendirmek amacıyla' eylül ayından itibaren Kürdistan Üniversitesi'nde Kürtçenin okutulacağını söyledi.

RADİKAL - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kürdistan eyaletindeki üniversitelere yeni akademik yılın başlamasıyla Kürt Dili ve Edebiyatının okutulacağını bildirdi.

Ruhani, yurt gezileri  kapsamında gittiği Kürdistan eyaletinin merkezi Senendec'de düzenlediği basın toplantısında, "Kürt dili, edebiyatı ve kültürünü güçlendirmek amacıyla" eylül ayından itibaren Kürdistan Üniversitesi'nde Kürtçenin okutulacağını kaydetti.

Seçim çalışmaları sırasında Kürtçenin okutulmasını vaat ettiğini hatırlatan Ruhani, "bunun bir ilk adım olduğunu daha sonraki adımlarda bu tip çalışmaların devam edeceğini" ifade etti.    

KÜRTÇE YAYIN DA YAKIN

İran Anayasası'nın 15. maddesinde, Farsçanın ülkenin resmi dili olduğu ancak bunun yanında diğer yerel dillerin de okutulmasının serbest olduğu belirtiliyor.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca resmi haber ajansı İRNA'nın da "yakın zamanda" Kürtçe yayına başlayacağını kaydetti.

'BİJİ KÜRDİSTAN' SÖZÜYLE BAŞLADI

Kürdistan eyaletinde yapılan karşılama töreninde Farsça ve Kürtçe sözlerle selamlanan Ruhani, halka yaptığı konuşmasına Kürtçe "Biji Kürdistan" (yaşasın Kürdistan) sözüyle başladı. (DHA)

 


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  İran

  ,

  haber

  ,

  kürdistan

  ,

  Kürtçe

  ,

  eylül

  ,

  Resmi